Spartańskie wychowanie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Spartańskie wychowanie oznaczało, że chłopcy mieli zaspokajane wyłącznie najpilniejsze potrzeby. Był to cały system wychowawczy mający na celu wyszkolenie idealnych wojowników. Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące elementy tej specyficznej formy organizacji edukacji.

10. Połowa dzieci była pozostawiana na śmierć

Spartańskie wychowanie gwarantowało stały dopływ walecznych wojowników, było jednak okupione cierpieniem wielu obywateli. W Sparcie, słabe dzieci nie miały szans na przetrwanie. Jeśli dziecko urodziło się słabe, chore lub zdeformowane, było pozostawiane na śmierć, a to zdarzało się często. Gdy kobieta urodziła dziecko, ojciec natychmiast zabierał je do starszyzny. Ci badali dziecko, szukając u niego słabych punktów i deformacji. Jeżeli cokolwiek stwierdzono, nakazywano ojcu pozostawić bezbronnego malucha w skrzyni nazywanej Apothetai, gdzie ostatecznie umierało z głodu i wyczerpania. Nawet jeżeli dziecko przeszło inspekcję pozytywnie, to nie było gwarancji, że przeżyje. Kiedy ojciec wracał do domu, matka myła je w winie co było wczesnym testem na obecność padaczki. Szacuje się, że około połowa wszystkich dzieci urodzonych w Sparcie umierała z zaniedbania lub w wyniku morderstwa.

9. Chłopcy, którzy ukończyli 7 lat, żyli w koszarach wojskowych.

Matki nie miały okazji przebywać ze swoimi dziećmi zbyt długo. Gdy tylko chłopiec skończył 7 lat, był uznawany za gotowego do edukacji, znanej jako spartańskie wychowanie. Opuszczał swoich rodziców i przechodził pod opiekę nauczyciela zwanego „strażnikiem”. Życie w spartańskich warunkach nie było łatwe. Dzieci były aktywnie zachęcane wzajemnej prowokacji, a nawet do bójek. Nie była to szkoła, w której nauczyciel utrzymywał spokój. Spartańskie wychowanie oznaczało, że gdy dwoje dzieci kłóciło się, nauczyciel zarządzał, aby rozwiązali problem przy użyciu pięści. Nauczyciel bardzo często korzystał z bata, a gdy ojciec wykrył, że dziecko zostało zbite, był zobowiązany do wymierzenia kary po raz drugi. Inne zachowanie było uznawane, za rozpieszczanie dziecka.

8. Chłopcy mogli jeść to, co ukradli

Spartańskie wychowanie oznaczało, że chłopcy mieli zaspokajane wyłącznie najpilniejsze potrzeby. Buty były uważane za luksus, więc chłopcy biegali na boso. Odzież była marna, toteż słabo chroniła przed żywiołami – chłopcy nosili cienki, pojedynczy płaszcz. Uważano, że nadmiar jedzenia prowadzi do otyłości, więc chłopcy otrzymywali tylko absolutne minimum potrzebne do przetrwania. Nie oznacza to jednak, że nie mogli mieć więcej. Kursanci, jeżeli byli głodni, byli zachęcani do kradzieży jedzenia. Gra polegała na tym, że nie wolno było dać się złapać. Jeżeli chłopiec został przyłapany na kradzieży jedzenia, mógł zostać pobity i pozbawiony racji, ale jeśli był na tyle sprytny i szybki, aby uciec z jedzeniem, strażnicy przyznawali mu kolejną porcję.

7. Wygłodniałym uczniom kazano walczyć o ser

Spartanie mieli dziwne sposoby zabijania czasu. Posiadali doroczny festiwal, podczas którego ser był umieszczany na ołtarzu bogini Artemidy. Głodujących chłopców wypuszczano na teren, gdzie bili się między sobą w desperackiej walce o pożywienie. W tym samym czasie starsi mężczyźni bili ich batami, czasami sprowadzając na nich śmierć. Obowiązkiem chłopców było uśmiechanie się w trakcie całego przedstawienia. Dla publiczności, było to jedno z najciekawszych wydarzeń w roku. Wielkie gromady ludzi zbierały się, aby obejrzeć pokaz brutalnie okaleczających się młodzieńców. Ten, który pozostał na arenie z największą ilością sera był również honorowany tytułem „Bomonike”.

6. Spartańskie jedzenie było okropne – Spartaśki Czarny Rosół

Kiedy Spartanie jedli, nie był to taki posiłek, jaki można otrzymać  w pięciogwiazdkowych restauracjach. Gość z Włoch, który usiadł ze spartańskim wojskiem i przyłączył się do jednego z  posiłków wypowiedział słynne zdanie: „Teraz wiem, dlaczego Spartanie nie boją się śmierci.” Mówił o „czarnym bulionie”. Było to danie przygotowane w procesie gotowania mięsa w mieszance krwi, soli i octu. Spartańskie wychowanie, to wspólne spożywanie jedzenia, dzielenie się wszystkim co było na stole, przy czym Czarny Rosół był uważany za kulminacyjną część posiłku. Było to jedyne mięso jakie podawano, a każdy otrzymywał tylko niewielką porcję. Sposobem na uzyskanie większej ilości mięsa było polowanie. Jeżeli myśliwy upolował jelenia, musiał się nim podzielić, niemniej pozwalano mu zabrać nieco dziczyzny do domu na kolejny posiłek. To była jedyna okazja gdy Spartanin mógł zjeść w domu; jakiekolwiek inne formy były surowo zabronione.

5. Jeżeli uczniowie niezadowalająco odpowiadali na pytania, byli bici

Gdy kolacja dobiegła końca, nauczyciel siadał z uczniami i zadawał im pytania w rodzaju: „Kto jest najlepszym człowiekiem w mieście?” W odpowiedzi oczekiwał silnej i rzeczowej argumentacji. Odpowiedź musiała być przemyślana, mądra i szybka. Gdy nauczyciel nie uzyskał zadowalających wyników, karał chłopców w przedziwny sposób. Według Plutarcha, kto dał słabą odpowiedź był bity w kciuk. Dla nauczyciela życie nie było wcale lżejsze. Gdy sesja pytań kończyła się był wzywany do swoich przełożonych by opowiedzieć o przebiegu ćwiczeń. Jeśli jego mistrzowie uznali, że był zbyt restrykcyjny lub zbyt pobłażliwy, również był bity.

4. Wszystkie inne formy kształcenia były zakazane

Jeżeli byłeś Spartaninem, byłeś żołnierzem. Nie było księgowych, kupców czy rolników, byłeś wyłącznie żołnierzem. Twoja edukacja była skonstruowana w taki sposób, aby to zapewnić. Spartanie byli uczeni walki, a czytanie było dozwolone wyłącznie w sytuacji konieczności. Wszystkie inne formy edukacji były zakazane. Wychowanie pozaszkolne było uznawane za niebezpieczny luksus. Spartańscy uczniowie nie mogli spędzać swojego wolnego czasu na filozoficznym rozważaniu tajemnic życia. Żołnierze musieli niezwłocznie wypełniać każde zalecenie, więc tradycyjna forma nauczanie była postrzegana jako coś, co czyni ich słabszymi. Jeśli żołnierz rozważał zawiłości życia, oznaczało to, że nie skupia się na walce i nie słucha swojego dowódcy.

3. Chłopcy byli poddawani publicznej chłoście podczas dorocznego festiwalu

Spartanie posiadali w swoim kalendarzu festiwal nazywany „Diamastigosis”. Tego dnia chłopcy byli stawiani przed tłumem uzbrojonym w bicze, a następnie byli chłostani tak długo, aż nie padli na ziemię. Brzmi to jak tortura, ale dla Spartan, był to wielki zaszczyt. Spartańskie wychowanie sprawiało, iż wielu z nich zgłaszało się na ochotnika, chcąc udowodnić mieszkańcom miasta, że mogą wytrzymać dłużej niż jakakolwiek inna osoba przed nimi. Było to tak zaskakujące dla innych kultur, że kiedy Rzymianie dowiedzieli się o tym, zaczęli planować wakacje w Sparcie tak, aby mogli obejrzeć to widowisko.

2. Niewolników mordowano dla sportu

Spartanie przetrzymywali palestyńskich niewolników, których nazywali „helotami”. Wśród wielu okrucieństw popełnianych przeciwko nim na wzmiankę zasługuje rytuał zwany „Krypteja”. Oznaczało to sianie postrachu wśród niewolników i przygotowywanie chłopców do walki. Spartańskim chłopcom wręczano sztylety, małe porcje jedzenia, a następnie wysyłano ich na misję, aby zamordowali tak wielu bezbronnych niewolników, ilu tylko będą w stanie. Skrywali się w mroku, aby potem z zaskoczenia atakować helotów wracających z pracy w polu. Niewolnicy byli brutalnie mordowani, a chłopcy w ten sposób nabierali nieco praktyki w tej dziedzinie, przy okazji przypominając helotom, gdzie jest ich miejsce w społeczeństwie.

1. Spartanie otrzymywali nagrobki wyłącznie, gdy zginęli w walce

Jeśli Spartanin umarł ze starości, nie otrzymywał żadnych zaszczytów i był chowany w anonimowym grobie. W zasadzie wstydem było przeżyć całe życie. Jedynym sposobem, żeby otrzymać nagrobek z własnym imieniem, było ponieść śmierć w walce. Kobiety, które nie walczyły na wojnach mogły także otrzymać nagrobek, ale tylko pod jednym warunkiem: jeśli matka zmarła podczas porodu, otrzymywała wszelkie honory wojownika. Dla Spartan, umierała w ten sposób walcząc we własnej bitwie zapewniania większej liczby żołnierzy dla Sparty.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here