Starożytne greckie mozaiki w idealnym stanie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wyobraźcie sobie, jakie emocje musiały towarzyszyć odkopaniu trzech starożytnych greckich mozaik, które powstały ponad 2200 lat temu. W 2014 roku profesor Kutalmış Görkay wraz z zespołem współpracowników z Uniwersytetu w Ankarze odkryli trzy starożytne greckie mozaiki w tureckim mieście Zeugma w pobliżu granicy z Syrią.

Niespodziewane odkrycie

W 2007 roku spodziewano się powodzi ze względu na budowaną wówczas tamę. Zespół archeologów obawiał się, że wszystkie starożytne skarby w wyniku powodzi zostaną bezpowrotnie utracone i natychmiast rozpoczął prace.

Podczas poszukiwania starożytnych skarbów, natknęli się na trzy starożytne greckie mozaiki, które powstały w II wieku p.n.e. Mozaiki, ku zdziwieniu badaczy, zachowane były w niemal idealnym stanie. Choć miasto Zeugma jest obecnie w 80 procentach pod wodą, zespół kontynuuje swoje poszukiwania w nadziei na odsłonięcie kolejnych ukrytych artefaktów.

Oto niektóre ze wspaniałych odkryć:
Starożytne greckie mozaiki w idealnym stanie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Powyżej znajduje się mozaika muzy Euterpe: Klio, Thalia, Melpomena, Terpsychora, Erato, Polihymnia, Urania i Kalliope. W czasach renesansu muzy były inspiracją dla artystów, ponieważ były pierwszymi, które odkrywają różne formy sztuki. Wielu artystów tworzyło dzieła sztuki w wyrazie swego uznania i wdzięczności.

Okeanos, Starożytne greckie mozaiki w idealnym stanie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Okeanos i jego siostra Tethys

Na zdjęciu powyżej, Okeanos, cudowne uosobienie morza i jego siostra Tethys— wcielenie wód świata.

Mozaiki były popularne w domach bogatszej części społeczeństwa

Według profesora Görkaya, już w II wieku p.n.e., wiele domów miało mozaiki. Mozaiki w domach miały swój aspekt społeczny. Goście często odwiedzali dom, aby podziwiać dzieła sztuki, prowadząc rozmowy z właścicielami domu.

Różna tematyka była wprowadzana do poszczególnych pomieszczeń. Na przykład sypialnia często przystrojona była mozaiką ukazującą bogów takich jak Eros i Telefe.

Talia, Starożytne greckie mozaiki w idealnym stanie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Talia, muza komedii

Mozaika widniejąca powyżej, Thalia — muza komedii i poezji idyllicznej, zachowała się w pięknym, nienaruszonym stanie. Eksperci komentując twarz Thalii, mówili, że mozaika ta wymagała użycia specjalnych kawałków szkła. Materiał ten został użyty wyłącznie do wykonania twarzy bóstwa. To prawdziwe dzieło sztuki odkryte przez archeologów.

Posejdon, Starożytne greckie mozaiki w idealnym stanie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Posejdon, bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków.

Miasto Zeugma pełniło bardzo ważną funkcję ze względu na swoje położenie. Geograficznie leżało na granicy między światem grecko-rzymskim a imperium perskim. Pełniło funkcję pomostu pomiędzy obiema kulturami. Ostatecznie, gdy Cesarstwo Rzymskie zaczęło chylić się ku upadkowi, miasto Zeugma zaczęło tracić na znaczeniu. Ostatecznie Zeugma upadła w 253 r.n.e., kiedy to Sasanidzi z Persji zaatakowali i zniszczyli miasto. Zostało ono zapomniane aż do czasu ostatnich wypraw archeologicznych, które ukazały światu wspaniałe skarby kryjące się pod ziemią.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here