Stwardnienie rozsiane zdiagnozujemy prostym badaniem krwi
Credit: alexraths/Depositphotos

12 lat badań zajęło zidentyfikowanie biomarkera, który pozwala zidentyfikować stwardnienie rozsiane w prosty i łatwy sposób — przez badanie krwi.

Szybka i skuteczna diagnoza

Choć nie znamy lekarstwa na stwardnienie rozsiane, to istnieją leki, które mogą pomóc w zapobieganiu nowych ataków i zdecydowanie poprawić kondycję pacjenta. Jednakże samo zdiagnozowanie choroby oraz ocena skuteczności bieżącego leczenia pacjenta, wiąże się z wykonaniem szeregu kosztownych i czasochłonnych badań. Teraz, po trwających 12 lat poszukiwaniach, międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował biomarker, który pozwala na określenie podtypu stwardnienia rozsianego za pomocą prostego badania krwi.

Obecnie pacjent ze zdiagnozowaną chorobą musi czekać wiele tygodni, zanim ustalony zostanie podtyp i rozpocznie się leczenie. W tym czasie pacjent nie otrzymuje leków, które odpowiadają jego typowi choroby. Naukowcy twierdzą, że badanie biomarkerów we krwi, za pomocą którego można określić typ stwardnienia rozsianego z dokładnością 85-90 procent, pozwoli lekarzom na dostosowanie leczenia znacznie szybciej.

Odkrycie może być przydatne w leczeniu innych chorób, takich jak Alzheimer i Parkinson

Stwardnienie rozsiane zdiagnozujemy prostym badaniem krwi
Zespół profesora Guillemin jest jednym z liderów badań nad neuroaktywnymi (toksycznymi, ochronnymi lub immunomodulującymi) metabolitami wynikającymi z metabolizmu tryptofanu.

Jest to znaczące odkrycie, ponieważ pozwoli nam ono szybko i łatwo dokonywać diagnozy, a to z kolei da lekarzom szansę na szybkie zastosowanie odpowiedniej formy leczenia. Będzie ono precyzyjne i aplikowane niemal natychmiastowo po wykryciu choroby, co jest szczególnie ważne„, mówi profesor Gilles Guillemin, badacz Macquarie University w Australii, który nadzorował badania.

Unikalne informacje, które otrzymamy z biomarkera, pozwalają na szybkie opracowanie spersonalizowanego leczenia każdego pacjenta,” dodaje dr Lim.

Test biomarkera zawiera tryptofan, który jak podkreślają naukowcy, bierze udział w zapaleniu mózgu. Można się spodziewać, że z czasem będziemy w stanie lepiej zrozumieć inne choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona i choroba neuronu ruchowego (choroba Lou Gehriga).

Naukowcy pracują obecnie nad opracowaniem zestawu do badania krwi, który może być dostępny w ciągu zaledwie dwóch lat.

Szczegółowy opis badania dostępny tutaj.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here