Surrealistyczne ujęcia dzikiej przyrody, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Już w 1965 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu Wildlife Photographer of the Year. Wówczas zgłosiło się 500 osób. Obecnie gromadzi on około 50.000 fotografów z 95 krajów na całym świecie. W konkursie biorą udział profesjonaliści oraz amatorzy. Zdjęcia są oceniane w trzech kategoriach: oryginalność, kreatywność i doskonałość techniczna. W tym roku przypada 52. edycja konkursu, a jury już teraz dało nam podgląd w prace finalistów. Przedstawiamy zadziwiające ujęcia przyrody. Niektóre z nich są niemal surrealistyczne.

To zdjęcie zostało zrobione w pobliżu północnego wejścia w Kgalagadi Park, w Republice Południowej Afryki. Autor obserwował grupę żółtych ptaków. Dzioborożce żerujowały na ziemi tuż przy wejściu do wodopoju. Ptaki karmiły się termitami. Umiejętnie wyrzucały termity w powietrze, a potem odchylały się, aby je połknąć.

To zdjęcie zostało zrobione w pobliżu północnego wejścia w Kgalagadi Park, w Republice Południowej Afryki. Autor obserwował grupę żółtych ptaków. Dzioborożce żerowały na ziemi tuż przy wejściu do wodopoju. Ptaki karmiły się termitami. Umiejętnie wyrzucały termity w powietrze, a potem odchylały się, aby je połknąć.


wildlife-photographer-of-the-year2

Wybuch wulkanu w Kilauea na Hawajach.


wildlife-photographer-of-the-year3

Niektórzy rybacy korzystają z pomocy wielorybów, aby zlokalizować ławice śledzi. Orki przez lata nauczyły się dźwięków z konkretnych łodzi rybackich i trzymają się blisko nich z nadzieją na uzyskanie „darmowego posiłku”. To pozornie korzystna dla obu stron sytuacja, ale niektóre wieloryby próbują ukraść rybę wyciąganą nad powierzchnię wody, co w szczególnych sytuacjach może prowadzić do zniszczenia zarówno sprzętu połowowego jak i utraty śledzia. To doprowadziło do debaty na temat kwot połowowych i interakcji pomiędzy orkami i łodziami rybackimi. Odnotowano także wzrost liczby wypadków, podczas których wieloryby zostały uwięzione w sieciach.


wildlife-photographer-of-the-year4

Langury Złociste to naczelne żyjące w Indiach będące w chwili obecnej w grupie gatunków zagrożonych. Zwiększanie się populacji ludzkiej staje się dużym problemem, bo zwierzęta tracą swoje naturalne siedliska. Niewiele z nich przetrwało na Wyspie Peacock koło Guwahati w północno-wschodnim rejonie Indii.


wildlife-photographer-of-the-year5

Ryby te możemy obserwować w wielu akwariach na całym świecie, ale rzadko widzimy ich niesamowitą zdolność, którą prezentują w swoim naturalnym środowisku. Ten gatunek ryb (Selene Bomer) bierze swoją nazwę od greckiej bogini Księżyca – Selene – wykorzystują one zjawisko refrakcji , co sprawia, że pojawiają się i znikają wprowadzając w błąd polujące na nie drapieżniki. Zdjęcie zrobione zostało w Isla Contoy, w Meksyku.


wildlife-photographer-of-the-year6

Po kilku dekadach Ryboradka Dziewica (Ephoron Virgo) wróciła nad brzegi Dunaju, prawdopodobnie ze względu na polepszającą się jakość wody. Fantastyczny rój tego owada jest jednym z najbardziej ekscytujących zjawisk jakie można obserwować nad rzeką. Zdjęcie zostało wykonane w ciemności, u brzegu Raby.


wildlife-photographer-of-the-year7

Młody lew próbuje znaleźć sposób na przebicie się przez pancerz Pangolina gruboogonowego.


wildlife-photographer-of-the-year8

Lis jest chyba jednym z najbardziej znanych dzikich zwierząt, które żyją i rozwijają się w środowisku miejskim, ale bardzo często widzimy go tylko przez ułamek sekundy. Lisy mogą żyć obok nas w miastach i miasteczkach, jednak nauczyły się uważać na człowieka. Autor zdjęcia spędził lato zdobywając zaufanie rodziny lisów w Bristolu.


wildlife-photographer-of-the-year9

Grupowanie się  mątwy olbrzymiej na wodach Australii to rzadkie wydarzenie, które można zobaczyć tylko o konkretnej porze roku. Tysiące mątw konkuruje ze sobą o prawo do kopulacji. Żywe wyświetlanie kolorów i faktur mają na celu zachęcenie samicy do rozmnażania.


 

Zdjęcia te będą wystawiane od 21 października 2016 roku do 10 września 2017 roku w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jeżeli będziesz w tym czasie w stolicy Wielkiej Brytanii, rozważ wizytę w tym muzeum – na pewno jej nie pożałujesz. Prezentowany będzie zbiór 100 zdjęć, w tym te pokazane powyżej. Wystawa będzie również prezentowana podczas międzynarodowej trasy, w czasie której odwiedzi sześć kontynentów, ukazując majestat i cud świata przyrody milionom widzów.

 


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here