Szefowie korporacji przed Trybunałem - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Szefowie korporacji, a także politycy odpowiadający za działania rządów, odpowiedzialni za przestępstwa przeciwko środowisku, będą od teraz mogli stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Nowe pole zainteresowania sądu

Nowym polem zainteresowania sądu jest zawłaszczenie ziemi i zanieczyszczenia środowiska na masową skalę. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ogłosił, że od teraz będzie przypatrywał się także działaniom kadry kierowniczej wielkich korporacji i rządów odpowiedzialnych za przestępstwa przeciwko środowisku. Sąd w Hadze wyraźnie zaznaczył swoje zainteresowanie zawłaszczeniami ziemi, które pozwalają prywatnym korporacjom z pomocą rządów przejmować kontrolę nad dużymi połaciami ziemi w celu eksploatacji naturalnych zasobów.

Sprawa Kambodży

Najbardziej znanym przypadkiem tego typu jest Kambodża. W dniu 7 października 2014 roku grupa mieszkańców Kambodży złożyła pozew przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym przeciwko potężnym członkom społeczeństwa, inaczej mówiąc przeciwko „rządzącej elicie”. Wśród oskarżonych znajdują się przedstawiciele rządu Kambodży, sił bezpieczeństwa i prezesi wielkich firm. Twierdzą, że między 2002 rokiem a październikiem 2014 roku „rządząca elita” podejmowała się „powszechnego i systematycznego” zawłaszczania gruntów, poprzez groźby, przemoc i przymusowe przesiedlenia. Miało to wpływ na życie 770.000 ludzi, a 145 tysięcy zostało przymusowo wysiedlonych z Phnom Penh, by zrobić miejsce na plantacje kauczuku i cukru.

Rząd Kambodży zaprzecza zarzutom i twierdzi, że są one motywowane politycznie. Rzecznik Rady Ministrów oświadczył, że: „Rząd posiada mechanizmy rozwiązywania kwestii gruntów i ten problem został już skutecznie rozwiązany.” Prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze prowadzi już wstępne dochodzenie w celu oceny, czy istnieje uzasadniona podstawa, aby uznać, że zostały popełnione zbrodnie przeciwko ludzkości. Jeżeli decyzja prokuratora będzie pozytywna, uruchomione zostanie pełne dochodzenie.

Szefowie korporacji przed Trybunałem

„Pozbywanie się społeczności lokalnych z ich własnej ziemi stało się akceptowaną formą robienia biznesu w wielu bogatych w zasoby a nadal biednych częściach świata.” – powiedziała Gillian Caldwell, dyrektor wykonawczy w Global Witness.  Szefowie wielkich firm oraz politycy, którzy ponoszą odpowiedzialność za niszczenie lasów tropikalnych i zatrucie wody mogą wkrótce stanąć przed sądem w Hadze obok zbrodniarzy wojennych i dyktatorów. Zainteresowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego mogłoby przyczynić się do poprawy warunków życia milionów ludzi i ochronę krytycznych ekosystemów.

Sąd w Hadze został ustanowiony w 2002 roku przez rządy wielu państw z zamiarem ścigania osób odpowiedzialnych za poważne przestępstwa, głównie w krajach niestabilnych i rozwijających się, gdzie brakuje mechanizmów do przeprowadzenia własnych śledztw. Krytycy zauważają, że Trybunałowi brakuje zębów, ponieważ jest zdany na współpracę z państwami, których reprezentanci sami powinni stanąć przed sądem.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here