Dlaczego Szwajcaria jest neutralna? pomiaj e Wiadomości, pomijane.pl

Od wieków niewielki alpejski naród Szwajcarii przestrzega polityki zbrojnej neutralności w sprawach międzynarodowych. Szwajcaria nie jest jedynym neutralnym krajem na świecie. Panama, Austria, Irlandia, Liechtenstein, Kostaryka, wszystkie utrzymują podobną bezstronną postawę, jednak to Szwajcaria pozostaje najstarszą i najbardziej szanowaną w tej grupie. W jaki sposób ten piękny, alpejski kraj zapracował sobie na to wyjątkowe miejsce w polityce międzynarodowej?

5 wieków szwajcarskiej neutralności

Najwcześniejsze ruchy dyplomatyczne w kierunku szwajcarskiej neutralności pojawiły się już 1515 roku, kiedy to Konfederacja Szwajcarska doznała olbrzymiej porażki w bitwie z Francją pod Marignano. Po tej klęsce Konfederacja zrezygnowała z ekspansywnej polityki i starała się w przyszłości unikać konfliktów. Jednak prawdziwym przełomem okazał się okres Wojen Napoleońskich, który ukonstytuował Szwajcarię jako państwo neutralne. W 1798 roku Szwajcaria została zaatakowana przez Francję, a później pełniła funkcję państwa satelitarnego wobec imperium Napoleona Bonapartego, skłaniając go w ten sposób do kompromisu. Kraj stał się areną walk pomiędzy Francją a Austrią i Rosją. Zaraz po klęsce Napoleona pod Waterloo, główne potęgi europejskie stwierdziły, że neutralna Szwajcaria będzie doskonale służyć jako cenna strefa buforowa między Francją a Austrią, co przyczyni się do stabilności w regionie. W 1815 roku podczas Kongresu Wiedeńskiego podpisano deklarację potwierdzającą „wieczystą neutralność” Szwajcarii w ramach wspólnoty międzynarodowej.

Szwajcaria podczas I i II Wojny Światowej

Szwajcaria utrzymała status bezstronnego gracza podczas I Wojny Światowej, kiedy to zmobilizowała armię i przyjmowała uchodźców, odmawiając jednocześnie zajęcia stanowiska w sensie militarnym. W 1920 roku, utworzona po wojnie Liga Narodów oficjalnie uznała szwajcarską neutralność i ustanowiła swoją siedzibę w Genewie. Znacznie bardzie wymagający dla szwajcarskiej neutralności był czas II Wojny Światowej, kiedy to kraj został otoczony przez siły Osi. Choć Szwajcaria utrzymywała niezależność obiecując odwet w wypadku prób inwazji, podtrzymała stosunki handlowe z nazistowskimi Niemcami. Postawa Szwajcarii po zakończeniu wojny była niejednokrotnie krytykowana. Do dzisiaj historycy spierają się, czy do zachowania suwerenności bardziej przyczyniła się sprawnie przeprowadzona mobilizacja, czy też może ścisłe związki banków szwajcarskich z gospodarką nazistowską.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.


 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here