Szwecja cierpi na niedobór śmieci, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wyobraźmy sobie świat, w którym zanieczyszczenie nie stanowi problemu. Miasta są dziewiczo czyste, a środowisko niczym nieskażone. Brak śmieci na każdym rogu, lasy bez puszek i plastikowych butelek, oceany i morza bez plastikowych toreb.

Szwecja zaczyna importować śmieci

W Szwecji jest to niemal rzeczywistością, ale od niedawna paradoksalnie staje się to kłopotliwe. Kraj znany ze swojego rygorystycznego podejścia do ochrony środowiska, w dużej mierze opiera swoje systemy ogrzewania i produkcji energii elektrycznej, dostarczanej do setek tysięcy domów, właśnie na śmieciach.

Każdy wytwarza odpady i Szwedzi się tutaj niczym nie różnią. Szwecja jednak przetwarza i sortuje swoje odpady na olbrzymią skalę i robi to niezwykle skutecznie. Chociaż jest to pozytywne zjawisko, którego Polska może tylko pozazdrościć, to dla Szwecji stanowi czasami kłopot, ponieważ w chwili obecnej jest ona zmuszona szukać śmieci poza własnymi granicami. Są one niezbędne do wygenerowania energii w programie spalania odpadów, który nie przewiduje chwilowego przejścia na inne źródła. Skandynawski naród składający się z 9,5 miliona obywateli cierpi właśnie na niedobór śmieci.

Z pomocą Szwecji spieszy Norwegia, której urzędnicy już sprzedają Szwecji 80.000 ton odpadów rocznie. Te zaś stanowią niezbędne dla szwedzkiej gospodarki paliwo.

W Szwecji mniej niż 1% wszystkich odpadów trafia na wysypiska

Niesłychane nawyki recyklingu szwedzkiej populacji są inspiracją dla innych krajów, gdzie wizja pustych wysypisk śmieci pozostaje marzeniem.

Weine Wiqvist, Prezes Zarządu Szwedzkiego Stowarzyszenia Recyklingu Odpadów (Avfall Sverige) uważa, że Szwedzi mogą zrobić więcej, biorąc pod uwagę fakt, że około połowa wszystkich odpadów z gospodarstw domowych jest spalana, czyli przekształcana w energię. Wyjaśnia, że ponowne wykorzystywanie materiałów lub produktów (recycling) oznacza zużywanie mniejszej ilości energii, aby stworzyć nowy produkt, niż palenie go i produkcja kolejnego od zera.

„Staramy się przemieszczać w górę po drabinie odpadków. Jak my to mówimy: ze spalania do recyklingu materiałowego, poprzez promocję recyklingu i współpracę z władzami” – mówi Weine Wiqvist.

Szwedzi przykładem dla innych
Szwecja cierpi na niedobór śmieci, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Szwedzkie gospodarstwa domowe oddzielają papier, plastik, metal, szkło, urządzenia elektryczne, żarówki i baterie. Wiele gmin zachęca również konsumentów do segregacji odpadów żywnościowych.

W skandynawskim kraju Wikingów mniej niż 1 procent wszystkich odpadów trafia na wysypiska. To niespotykany w skali światowej przykład zrównoważonego zarządzania zasobami. Zużywając całkowicie swoje dwa miliony ton odpadów na produkcję energii, a teraz pozyskując jeszcze więcej śmieci poza swoimi granicami, Szwecja jest wymieniana jako przykład i występuje  w roli światowego lidera w dziedzinie odzyskiwania energii ze śmieci.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here