telegram od stalina - pomijane wiadomości

Poniżej przedstawiamy oryginalny telegram od Stalina adresowany z Moskwy do Kujbyszewa. Ośrodka położonego w obwodzie nowosybirskim w Rosji, oddalonego ok. 315 km na zachód od Nowosybirska.

Zawiodłeś nasz kraj, naszą Armię Czerwoną. to ostatnie Ostrzeżenie

Adresatami telegramu są 2 osoby: dyrektor fabryki 18 Tretyakov oraz dyrektor fabryki 1 Trzeciakowska.

„Zawiodłeś nasz kraj, naszą Armię Czerwoną. Nadal spokojnie wytwarzacie IŁy. Samoloty IŁ-2 są potrzebne naszej Armii Czerwonej jak powietrze, jak chleb. Shenkman tworzy jeden IŁ-2 dziennie, Tretyakov tworzy jeden-dwa MiG-3 dziennie. To jest kpina z kraju, z Armii Czerwonej. Potrzebujemy IŁ-2, MIG-3. Jeśli fabryka 18 myśli, że może uratować kraj produkując jeden IŁ-2 dziennie, jest w wielkim błędzie i zostanie za to ukarana. Prosi się was, abyście nie wystawiali rządowej cierpliwości na próbę. Żądamy, abyście wytwarzali więcej IŁ’ów. To ostatnie ostrzeżenie. Stalin.”

Telegram jest datowany na dzień 23 grudnia 1941 roku. Bitwa pod Moskwą odbywała się w dniach 2 października 1941 – 7 stycznia 1942. Kontekst historyczny pozwala doskonale zrozumieć zdenerwowanie Stalina, a także to, dlaczego żąda większej ilości samolotów. Operacja Barbarossa, niemiecka inwazja na ZSRR, rozpoczęła się w czerwcu tego roku. Niemcy przebili stosunkowo słabe sowieckie linie obronne i w ciągu pierwszych sześciu tygodni zrobili imponujące postępy. Na początku grudnia, mogli dosłownie zobaczyć Moskwę, stąd nerwowość Stalina wydaje się oczywista.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here