Tytanozaur i największy na świecie odcisk łapy dinozaura, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Profesor Shinobu Ishigaki z Uniwersytetu Okayama leży obok śladu na pustyni Gobi. Foto: AFP / Getty Images

Tytanozaur był ostatnim wielkim roślinożercą swoich czasów. Największy ślad, a konkretnie odcisk łapy, tego zwierzęcia został odnaleziony na mongolskiej pustyni. Odcisk jest wielkości dorosłego człowieka i uważa się, że należy do Tytanozaura, który żył na ziemi około 70 do 90 milionów lat temu.

Odkrycie to zostało dokonane przez grupę naukowców z Japonii i Mongolii na pustyni Gobi. W badaniach brał udział Okayama University of Science wraz z Mongolską Akademią Nauk. Większość odkryć śladów dinozaurów zostało dokonanych właśnie na mongolskiej pustyni. To jednak jest największym, jakie do tej pory zostało odnalezione.

Rzadkie odkrycie śladów Tytanozaura

Tytanozaur i największy na świecie odcisk łapy dinozaura, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Wizualizacja Tytanozaura

„Jest to bardzo rzadkie odkrycie, ponieważ mamy do czynienia z bardzo dobrze zachowanym śladem łapy dinozaura, który mierzy ponad metr długości. Można nawet dostrzec odciski pazurów”, głosi oświadczenie wydane przez Uniwersytet z Okayamy.

Tytanozaury mierzyły 20 metrów wysokości i 30 metrów długości. Nazwane po mitologicznych bóstwach starożytnej Grecji, Tytanach, Tytanozaury to tyle, co „tytaniczne jaszczury”. Tytanozaur należał do gatunku dinozaurów zwanych zauropodami. Po raz pierwszy opisane zostały w 1877 roku przez Richarda Lydekkera

Będący roślinożercą, Tytanozaur posiadał najdłuższą szyję spośród wszystkich gatunków dinozaurów, które zamieszkiwały Ziemię. Niemowlęta tych dinozaurów ważyły niewiele, bo 3 do 4 kg w chwili narodzin, ale badania dowodzą, że gatunki te rosły niezwykle szybko. W ciągu tygodnia przybierały na masie do 30kg. Małe tytanozaury rozwijały się w pełni do postaci dorosłego dinozaura w ciągu 20 lat. Z odciśniętych fragmentów skamieniałej skóry wiadomo, że była ona w części opancerzona, pokryta mozaiką małych jak koraliki łusek.

Inne, podobnej wielkości, choć nieco mniejsze, ślady dinozaurów wyraźnie ukazujące pazury, zostały odkryte we Francji i Maroku. To odkrycie może pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób największe dinozaury w historii świata się poruszały.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOThe Guardian
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here