Unia Europejska podpisała z Kubą pakt o normalizacji stosunków

UE i Kuba podpisały pakt dotyczący normalizacji stosunków. Przez dziesięciolecia relacje dyplomatyczne praktycznie nie istniały. Unia Europejska oskarżała Kubę Fidela Castro o notoryczne naruszanie praw człowieka.

Umowa normalizuje relacje UE z Kubą

Kuba była jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który nie posiadał podpisanej umowy „o dialogu i współpracy„. Umowa obejmuje kwestie takie jak handel, prawa człowieka i migrację.

W ubiegłym tygodniu ministrowie Unii Europejskiej zgodzili się poluzować restrykcyjną politykę prowadzoną od 1996 roku. Dotąd zakładano, że zanim będzie możliwe nawiązanie bliższych relacji, Kuba jako pierwsza powinna poprawić standardy w zakresie poszanowania praw człowieka.

Powiązania gospodarcze z Europą pozostaną jednym z priorytetów Kuby podczas budowy gospodarki socjalistycznej

Nowa umowa została podpisana przez kubańskiego ministra spraw zagranicznych Bruno Rodrigueza Parrilla, szefową unijnej dyplomacji Federice Mogherini oraz przedstawicieli 28 państw członkowskich. Było to zwieńczenie wielu lat trudnych negocjacji.

Powiązania gospodarcze z Europą pozostaną jednym z priorytetów Kuby podczas budowy gospodarki socjalistycznej” –  powiedział Parrilla.

Fidel Castro zmarł w ubiegłym miesiącu, po ponad 50 latach socjalistycznych rządów. Kraj jest turystycznym rajem i przez lata był izolowany przez Zachód. Od czasu, gdy rządy przejął brat Fidela, Raul, Kuba stopniowo otwiera się na świat, w tym na wieloletniego wroga z Waszyngtonu.

Kuba powoli otwiera się na Zachód, a Zachód na Kubę

Dlaczego kubańskie cygara są wyjątkowe? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W 2003 roku Unia Europejska nałożyła sankcje na Kubę i zawiesiła współpracę po tym jak rozpoczęły się prześladowania dziennikarzy i działaczy opozycyjnych. Dopiero po 5 latach, w 2008 roku, wznowiono jakiekolwiek rozmowy.

Parrilla powiedział, że porozumienie „pokazuje, że przy dobrej woli oraz wzajemnym poszanowaniu, możliwe jest osiągnięcie postępu i rozwiązanie wszelkich różnic.

Przypomniał przemówienie Fidela Castro z 2003 roku, w którym w historycznych słowach określił on Unię Europejską jako konieczną przeciwwagę dla Stanów Zjednoczonych, które nałożyły na kraj wyniszczające embargo handlowe.

Suwerenność i godność narodu, nie może być przedmiotem negocjacji z kimkolwiek” –  powiedział Parrilla .


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here