Powyższy wykres prezentuje wszystkie ugrupowania terrorystyczne, które zostały sklasyfikowane przez rządy państw NATO jako grupy terrorystyczne, począwszy od 1968 roku. Ujęte zostały wyłącznie te grupy, które są winne śmierci przynajmniej jednej osoby. Powierzchnia każdego koła jest proporcjonalna do całkowitej liczby ofiar (zabitych lub rannych) podczas ataków każdej z grup.

Kolorem ciemnoniebieskim oznaczone są okręgi reprezentujące ugrupowania terrorystyczne o charakterze islamskim, a jasnoniebieskim cała reszta. Głównie są to grupy o charakterze nacjonalistycznym. Dane służące do wykonania wykresu pobrane zostały ze strony RAND  (National Security Research Division) i wykazują wszystkie incydenty terrorystyczne na świecie od 1968 roku. Rozróżnienie grup na islamskie i nie, jest dość trudnym zadaniem ponieważ istnieje wiele grup, których członkowie są muzułmanami, ale w rzeczywistości grupa ta jest napędzana przez nacjonalizm, a nie religię. Na przykład, Mutthaida Qami Movement (MQM) z Pakistanu to grupa o charakterze niereligijnym.

Podstawowe pytania, które pozwalają określić czy dana grupa powinna zostać sklasyfikowana jako islamska czy nie są następujące:

  • Czy członkowie sami siebie nazywają wojownikami islamskimi?
  • Czy odnoszą się do dżihadu?
  • Czy motywem ich działań są jakieś inne, bardziej naglące problemy polityczne?

Niektóre z ugrupowań dopiero po jakimś czasie włączyły w swoją ideologię elementy religijne. Jeszcze inne przez pewien okres były traktowane jako terrorystyczne, aby z czasem powoli stawać się częścią struktur władzy danego rządu i nabywać legitymizacji jako organizacje legalne.

Pragniemy także zwrócić uwagę, że część z tych grup, jak ISIS, są w chwili obecnej niezwykle aktywne, prowadzą działania zbrojne na wielu obszarach, zatem dane dotyczące ofiar śmiertelnych mogą bardzo szybko się dezaktualizować.

Ugrupowania terrorystyczne a liczba ofiar, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

 


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here