Chcesz odwiedzić USA? Poproszą cię o hasło do Facebooka

Osoby, które pragną odwiedzić USA lub ubiegają się o azyl, mogą zostać poproszone o udostępnienie urzędnikom swoich haseł do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram. Jest to część wzmożonej kontroli bezpieczeństwa prowadzonej w USA.

Pozyskiwanie haseł do serwisów społecznościowych to jeden z wielu pomysłów

Jak donosi NBC NEWS, Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego, John Kelly, powiedział Kongresowi, że obecnie rozważane są różne środki kontroli bezpieczeństwa wobec osób ubiegających się o wizę.

Chcesz odwiedzić USA? Poproszą cię o hasło do Facebooka
John Kellu pełni funkcję sekretarza bezpieczeństwa krajowego USA w gabinecie Donalda Trumpa

Chcemy uzyskać dostęp do mediów społecznościowych osób wjeżdżających do USA, poprzez uzyskanie od nich haseł” powiedział przed Komitetem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Jeżeli nie będą chcieli współpracować, to nie dostaną się do naszego kraju.”

Kelly, mianowany przez Donalda Trumpa, podkreślił, że pozyskiwanie haseł od ludzi to tylko „luźny pomysł”, ponieważ na obecnym etapie rozważane są różne sposoby na wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli.

W ramach istniejącego procesu urzędnicy „nie mają zbyt wiele pracy”. Opierają się na dokumentacji wnioskodawcy i zadają im pytania o ich pochodzenie i przyczyny przyjazdu.

Sytuacja staje się bardziej problematyczna, gdy mamy do czynienia z tak zwanymi „państwami upadłymi i pogrążonymi w konflikcie”, jak Syria czy Somalia, gdzie infrastruktura i prowadzenie rejestrów zostało totalnie zniszczone przez konflikty wewnętrzne.

Zdaniem obecnej administracji konieczna jest rozbudowa systemu weryfikacji przyjeżdżających

Chcesz odwiedzić USA? Poproszą cię o hasło do Facebooka

Gdy ktoś mówi: Jestem z tego miasta i to był mój zawód, urzędnicy nie mają wyboru i muszą wierzyć w szczerość wnioskodawcy”, powiedział Sekretarz Bezpieczeństwa John Kelly. „Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby to było wystarczające. Być może musimy dodać kilka dodatkowych warstw kontroli.”

Oprócz wglądu w serwisy społecznościowe, Kelly wspomniał również o pozyskiwaniu dokumentacji finansowej.

Możemy podążać za pieniądzem, że tak powiem. Z czego się utrzymujesz, kto wysyła ci pieniądze?” powiedział. „Miałoby to świetne zastosowanie w stosunku do osób będących na liście płac organizacji terrorystycznych”.

Pozyskiwanie prywatnych haseł od przyjeżdżających do USA zostało już zaakceptowane przez czołowych urzędników w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego za czasów administracji Obamy, ale polityka nie została ostatecznie wprowadzona w życie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁONBC NEWS
UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. Czyli rozumiem, że w ramach partnerstwa my będziemy żądać haseł do serwisów społecznościowych wszystkich odwiedzających Polskę/UE obywateli amerykańskich?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here