Bezpieczne usuwanie sprzętu USB, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dlaczego wymagane jest bezpiecznie usuwanie sprzętu USB, którym najczęściej jest pendrive? Czy napytamy sobie biedy po prostu wysuwając dysk z komputera?

Historycznie rzecz biorąc, systemy operacyjne (OS) traktują dyski jako obiekty, które nie powinny zmieniać swojego stanu w sposób nagły. Podczas odczytu lub zapisu plików, system operacyjny oczekuje, że dysk pozostanie dostępny a nie zniknie nagle w połowie odczytu lub zapisu danych. Jeśli plik jest otwarty, program, który go odczytuje, spodziewa się, by móc do niego powrócić i kontynuować odczyt. Jeśli napęd nagle znika w momencie między wysłaniem zapytania o zapis a samym zapisem, dane moga zniknąć na zawsze.

Czasy kaset i dyskietek

Usuwanie sprzętu USB, dyskietka, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W „dawnych czasach” istniały formalne procesy fizycznego „wsuwania” i „wysuwania” nośników danych. Fizyczny akt wkładania taśmy lub dyskietki wywoływany był przez mechaniczny przełącznik, który informował system o obecności lub braku mediów. Kiedy mechanizm został uruchomiony, program mógł zacząć korzystanie z mediów („soft mount”). Niektóre media wyposażone były nawet w mechaniczną blokadę, aby zapobiec ich usunięcia, dopóki procesy oprogramowania wykorzystywały dany nośnik. W uproszczeniu: nie można było wyciągnąć dyskietki, dopóki program nie skończył na niej działania.

Konsekwencje nagłej utraty nośnika

W przypadku dysków USB nie ma magicznego mechanicznego guzika. Użytkownik może zdecydować, aby odłączyć dysk od systemu operacyjnego w każdej chwili, powodując wariowanie programów, które mają ochotę wykrzyknąć do niego: „Hola, hola! Ja go używałem!”.

Konsekwencje takiej akcji mogą obejmować: utratę danych, uszkodzenie plików, programy „nagle” kończące swoje działanie, zawieszące się komputery, wymagające ponownego uruchomienia. Bezpieczne usuwanie sprzętów to tzw. „miękkie odinstalowanie” („soft unmount”) potrzebne, aby zapobiec nieoczekiwanym „Złym Rzeczom„, które mogą się zdarzyć, jeśli program nagle straci dostęp do mediów.

Bezpieczne usuwanie sprzętów oznacza:

  • Zapisanie wszystkiech aktywnych danych.
  • Ostrzeżenie wszystkich programów (które wiedzą jak je odczytać), że dysk zniknie i muszą podjąć odpowiednie działania.
  • Ostrzeżenie użytkownika, gdy programom nie udało się podjąć działania, i nadal mają otwarte pliki.

Optymalizacja szybkiego usuwania

Oczywiście, możesz usunąć dysk w każdej chwili, ale pozostaniesz na łasce programu, który lepiej lub gorzej poradzi sobie z nagłym jego brakiem.

We współczesnych komputerach, podjęto wiele kroków, w celu obrony przed kapryśnym i nieostrożnym usuwaniem mediów. Na przykład, Windows wprowadził funkcję o nazwie „Optymalizacja szybkiego usuwania”, która sprawia, że dane są zapisywane szybko zamiast grupowane i zapisywanie skutecznie.

Życie jest zbyt krótkie, aby bezpiecznie usuwać dysk USB

bezpieczne usuwanie sprzetu usb

Trudno jest zachęcić ludzi do zmiany nawyków. Jeśli używasz dysku jedynie do odczytu danych, bezpieczne usuwanie prawdopodobnie nie jest konieczne. Jeśli coś na nim zapisujesz, to też prawdopodobnie obędzie się bez dodatkowej procedury, pod warunkiem, że od jakiegoś czasu nic nie zapisywałeś ani nie robisz nic głupiego jak np. indeksowanie tego dysku.

Jednak bezpieczne usuwanie robi wiele „Ważnych Rzeczy” i jest w istocie jedynym pewnym sposobem na bezpieczne wyciągnięcie dysku. Prawdopodobnie nie potrzebujesz go przez większość czasu, ale jest to dobry zwyczaj – większość z nas pewnie przekonała się na własnej skórze jak bolesna jest „nagła” utrata danych.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here