Wielka Brytania przyznaje się, przeprasza i szpieguje swoich obywateli dalej, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wielka Brytania od 17 lat szpieguje swoich obywateli. Po ponad roku walki prawnej brytyjski Trybunał Uprawnień Śledczych wydał oświadczenie dotyczące tajnego programu zbierania danych. Program ten jako pierwszy ujawnił Edward Snowden.

W ramach zakrojonych na szeroką skalę działań wywiadowczych Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) prowadziła nadzór w całym kraju bez wiedzy obywateli i bez jakichkolwiek pozwoleń sądowych. Agencja przeczesywała internet i budowała szczegółową bazę łączności kraju bez jakiegokolwiek nadzoru prawnego. Żeby było jasne, nie inwigilowano tylko osób podejrzanych, szpiegowano po prostu wszystkich.

Działania agencji rządowej poza ramami prawnymi

Edward Snowden, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Edward Snowden

Dzięki Edwardowi Snowdenowi dowiedzieliśmy się, że GCHQ ma dostęp do emaili i wiadomości, że czerpie dane wprost z Google’a, Skype’a i Facebooka. Amerykańska NSA zbiera 194 milionów wiadomości tekstowych i 5 mld danych o lokalizacji obywateli każdego dnia, a GCHQ ma do nich pełen dostęp. GCHQ stworzyła system masowej kontroli, który w połączeniu z dostępem do architektury masowego nadzoru NSA oznacza, że może przeglądać komunikację każdego obywatela, w dowolnym czasie, bez zgody sądu czy jakiegokolwiek innego znaczącego nadzoru.

Orzeczenie Trybunału Śledczego ma zarówno dobrą jak i złą wiadomość dla brytyjskich obywateli.

Najpierw dobra wiadomość. Sąd uznał, że między rokiem 1998 a końcem roku 2015 program zbierania danych został przeprowadzony wbrew artykułowi 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Parlament nigdy nie zatwierdził programu jako zgodnego z prawem, pomimo wielu ku temu możliwości. Zasadniczo działania agencji prowadzone były poza ramami prawnymi.

Masowy nadzór nas obywatelami w przypadku demokratycznego rządu jest niedopuszczalny. GCHQ i NSA realizowały swój plan szpiegowania pod zasłoną tajemnicy, a ujawniony został on jedynie dzięki informacjom przekazanych przez Edwarda Snowdena. Gdyby nie to pozostawałby poza czyjąkolwiek kontrolą. Tego typu działania stanowiły naruszenie prywatności każdego z obywateli Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania przeprasza i szpieguje dalej

Wielka Brytania przyznaje się, przeprasza i szpieguje swoich obywateli dalej, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Zła wiadomość jest taka, że w listopadzie 2015 roku, czyli rok po pojawieniu się pierwszych informacji o nielegalnym inwigilowaniu obywateli i miesiące po złożeniu pozwu — Program Gromadzenia Danych w GCHQ został zmieniony w taki sposób, aby nadać instytucji większe uprawnienia i zalegalizować jej działania. W rezultacie nic nie nie ulegnie zmianie. Mało prawdopodobne jest, aby jakakolwiek osoba uczestnicząca w programie poniosła konsekwencje.

„Narzędzia i kompetencje posiadane przez Agencję Bezpieczeństwa i Wywiad odgrywają istotną rolę w ochronie Wielkiej Brytanii i jej obywateli. Jesteśmy więc zadowoleni, że Trybunał potwierdził aktualny stan legalności masowego gromadzenia danych komunikacyjnych” – oświadczyła agencja.

Wprawdzie agencja przyznaje, że działała poza prawem, ale nie zamierza zmieniać swoich działań, czyli szpieguje nadal.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here