Wielka migracja z Afryki, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wielka migracja z Afryki miała miejsce przynajmniej 50 000 lat temu. Naukowcy odkryli nowe dowody sugerujące, że pochodzenie wszystkich nie-Afrykanów może sięgać wstecz do jednej wielkiej migracji z Afryki, która miała miejsce dużo wcześniej niż dotąd przypuszczano.

Wielka migracja – gdy człowiek wyruszył w drogę

Współczesny człowiek ewoluował w Afryce około 200.000 lat temu, ale pytanie, jak nasz gatunek rozprzestrzenił się na resztę świata pozostaje dla naukowców zagadką od dziesięcioleci. W szeregu analiz genetycznych opublikowanych w połowie września 2016 roku, naukowcy uważają, że znaleźli odpowiedź.

Trzy zespoły sekwencjonowały genomy 787 osób, uzyskując bardzo szczegółowe dane o każdej z nich. Genomy pobierano od ludzi reprezentujących setki rdzennych populacji: Baskowie, Pigmeje afrykańscy, Majowie, Beduini, Szerpowie czy Indianie Cree, by wymienić tylko kilka z nich.

Genetycy uważają, że DNA rdzennych populacji jest niezbędne do zrozumienia ludzkiej historii. Jednak do tej pory naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie całych genomów jedynie w nielicznych populacjach poza dużymi skupiskami jak Europa i Chiny.

Nowe dane już teraz rewolucjonizują naukowe zrozumienie tego, jak wygląda ludzkie DNA, dodając bogate wariacje na mapie naszego genomu.

Naukowcy zaskoczeni odkryciem

Badacze doszli do wniosku, że wszyscy ludzie na świecie są powiązani z przodkami wywodzącymi się z jednej populacji, która opuściła zamieszkałe dotąd tereny pomiędzy 50.000 a 80.000 lat temu. Dowodzi to, że wielka migracja z Afryki miała miejsce znacznie wcześniej niż dotąd podejrzewano. Badanie zostało opublikowane i jest dostępne w czaspiśmie Nature.

Przodkowie Buszmenów, łowcy-zbieracze żyjący dziś w południowej Afryce, zaczęli się oddzielać od innych ludzi około 200.000 lat temu i 100.000 lat temu byli już całkowicie odizolowani. Pozwala to zrozumieć jak doszło do tego, że jedna wielka grupa opuściła Afrykę w poszukiwaniu lepszego miejsca na Ziemi.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.


ŹRÓDŁONature.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here