Wielki Mur Chiński, odbudowany z publicznej zbiórki, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wielki Mur Chiński będzie odbudowany z datków publicznych. Urzędnicy opiekujący się zabytkami w Państwie Środka uruchomili zbiórkę publiczną, aby zapłacić za prace renowacyjne Wielkiego Muru w Chinach.

Jak dotąd ponad 16.000 osób wpłaciło środki w efekcie kampanii online, która rozpoczęła się pod koniec sierpnia. Do tej pory zebrano prawie 300 tysięcy juanów (170 tysięcy złotych). Projekt jest prowadzony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Chin. Jest to organ państwowy pod nadzorem którego jest Wielki Mur. Urzędnicy mówią, że ściana potrzebuje poważnego remontu.

Prace nad murem zaczęły się ponad 2000 lat temu, ale wiele z tego, co odwiedzający mogą dzisiaj zobaczyć zostało zbudowane w okresie panowania dynastii Ming w XIV w. Fundacja twierdzi, że ze zbudowanych w tamtej epoce ponad 6250 km, 30% zniknęło bezpowrotnie. Mają nadzieję zebrać 11 mln juanów (6,3 mln zł) do dnia 1 grudnia. Umocnienia muru wznoszono w różnych jego miejscach, w różnych epokach, w zależności od bieżącej sytuacji politycznej. Obecnie większa jego część jest w złym stanie – porozrywana na kilkanaście odcinków o różnej długości. Tylko niewielkie fragmenty są udostępnione turystom.

Jestem gotowy zainwestować! W przyszłości będę mógł z dumą powiedzieć moim wnukom, że to nasz rodzinny majątek!

Dong Yaohui, odpowiedzialny za zbiórkę funduszy, mówi, że ochrona tak wielkiego zabytku przerasta możliwości rządu. „Poprzez połączenie wkładu każdej osoby, niezależnie od wielkości przedsięwzięcia, będziemy w stanie odbudować i uchronić Wielki Mur”, mówi. Środki pieniężne zostaną przeznaczone na przywrócenie sekcji Xifengkou, a według pana Dong wszystkie wydatki zostaną podane do wiadomości publicznej.

Wielu chińskich użytkowników mediów społecznościowych jest sceptycznych wobec przedsięwzięcia. Niektórzy wyrażają swoje zaskoczenie sytuacją, że tak monumentalny, charakterystyczny i będący wizytówką kraju zabytek musi być finansowany z datków publicznych. „Mają mnóstwo pieniędzy, dlaczego muszą zbierać je publicznie?” pyta jeden, podczas gdy inny zastanawia się, czy Wielki Mur zostanie udostępniony dla darczyńców. Wielu osobom nie sposób jednak odmówić sporego entuzjazmu. Jedna z nich pisze: „Jestem gotowy zainwestować! W przyszłości będę mógł z dumą powiedzieć moim wnukom, że to nasz rodzinny majątek!”.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here