W Wielkiej Brytanii powstał czarny rynek sałaty

Supermarkety w Wielkiej Brytanii wprowadzają ograniczenia w sprzedaży sałaty i innych warzyw, co doprowadziło do powstania „czarnego rynku”.

Uprawy w rejonie Morza Śródziemnego zdziesiątkowane

Problemem jest podaż sałaty i warzyw na brytyjskim rynku. Uprawy zostały zdziesiątkowane przez burze w całym rejonie Morza Śródziemnego. W supermarketach Brytyjczycy widzą puste półki, gdyż dostawcy nie są w stanie zaspokoić popytu.

Już w czwartek sieci Tesco i Morrisons wprowadziły ograniczenia, aby powstrzymać klientów przed kupowaniem więcej niż trzech sztuk hiszpańskiej sałaty lodowej.

Zakaz doprowadził do powstania czarnego rynku warzyw. Sprzedawcy chcą wykorzystać desperację fanów sałatek i zawyżają cenę nawet dziesięciokrotnie.

Na serwisach ogłoszeniowych warzywa sprzedawane 10 razy drożej

W Wielkiej Brytanii powstał czarny rynek sałaty
Puste regały w supermarketach w Anglii.

Na popularnym serwisie ogłoszeniowym Gumtree można znaleźć oferty sałaty za £50, gdzie normalna cena za karton to £5. Sprzedawca pisze: „Pudełko kilkunastu sałat lodowych, świeżo zebranych. Obecnie jest niedobór tych piękności, więc cena jest nieco wyższa ze względu na prawo podaży i popytu.”

Eksperci twierdzą, że „kryzys” naświetlił problem nadmiernego polegania brytyjskich konsumentów na imporcie żywności z zagranicy. Uważają, że należy zachęcać ich do zakupu warzyw uprawianych w kraju, takich jak fasola, marchew i pasternak.

Brytyjczycy za bardzo polegają na imporcie żywności?

Znany farmer, Alan Titchmarsh, powiedział Daily Telegraph: „To jest dla nas nauczka, że musimy wspierać brytyjskich rolników.

Wielka Brytania jest uzależniona od importu i to w jej interesie leży, aby zapłacić wyższą cenę za  produkty uprawiane na wyspach.

Musimy trzymać się sezonowej produkcji brytyjskiej, jest niedroga i gwarantuje zróżnicowaną dietę. Opierając się na imporcie, straciliśmy radość czekania na pewne produkty. Kto dzisiaj czeka na wiosenne szparagi i inne warzywa? Musimy do tego wrócić.„, mówi Alan Titchmarsh.

Klienci brytyjscy w najbliższym czasie mogą spodziewać się także niedoboru szpinaku, sałat mieszanych, sałaty lollo rossa, kalafiora, papryki, ogórków, pomidorów, cytryn i pomarańczy. Restauracje i małe sklepy zostały oskarżone o doprowadzenie supermarketów do konieczności racjonowania produktów, ponieważ to one zaczęły wykupywać olbrzymie ilości.

Podaż sałat i warzyw z obszaru Morza Śródziemnego powinna powrócić do normalnego stanu w kwietniu.

Kryzys szansą dla rolników brytyjskich

W Wielkiej Brytanii powstał czarny rynek sałaty
„Ze względu na nieprzychylne warunki pogodowe w południowej Europie, aktualnie borykamy się z niedoborem niektórych warzyw. Ciężko pracujemy, aby poprawić tę sytuację jak najszybciej i przepraszamy za niedogodności.” – Informacja dla klientów supermarketu TESCO o problemach z dostępnością niektórych warzyw.

Martin Evans, prezes w jednej z brytyjskich firm zajmujących się produkcją warzyw powiedział, że kryzys na rynku sałaty może stanowić korzystny impuls dla brytyjskich producentów warzyw, ponieważ konsumenci szukają obecnie sposobów na wypełnienie jadłospisu.

W Wielkiej Brytanii jesteśmy w trakcie sezonu warzyw korzeniowych, takich jak marchew i pasternak, co oznacza, że ​​jakość jest bardzo wysoka, a cena sięga historycznych minimów. Nie posiadamy hiszpańskiej sałaty, ale istnieje mnóstwo brytyjskiej marchwi.

Rzecznik Theresy May twierdzi, że rząd przygląda się sytuacji: „Okres złej pogody na kontynencie wpłynął na to, że mamy problemy z dostępnością niektórych warzyw. Oczywiście, supermarkety ciężko pracują, aby naprawić problemy z łańcuchem dostaw.”

Jesteśmy przekonani, że problem zostanie szybko rozwiązany, ale monitorujemy sytuację.” Zapytany o to, jak Brexit wpłynąłby na takie sytuacje, powiedział: „Przemysł wiejski Wielkiej Brytanii to obszar, który wróci pod naszą kontrolę, jak tylko opuścimy Unię Europejską.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOTelegraph
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here