Wikingowie, 6 rzeczy, które im zawdzięczamy, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wikingowie, znani byli ze swojej brutalności i bezwzględności. Od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim i rabunkowym. Żaden inny lud w owym czasie nie był w stanie przemieszczać się drogą wodną na takie odległości jak Normanowie duńscy i norwescy. Jak się okazuje, grabieże i gwałty to nie jedyne co mieszkańcy północy byli w stanie ofiarować światu. Oto lista rzeczy, za które możemy być wdzięczni Wikingom.

6Zaawansowane techniki budowy łodzi oraz nawigacji

Być może najbardziej doniosłym dla ludzkości osiągnięciem Wikingów była ich niezwykle zaawansowana szuka budowy łodzi. Pozwoliło im to na podróżowanie na większe odległości niż komukolwiek przed nimi. Ich popisowe eleganckie drewniane kadłuby statków z wieloma rzędami wioseł wzdłuż burty, były szybsze, lżejsze, bardziej elastyczne i łatwiejsze do manewrowania niż wszystkie inne łodzie owych czasów.

Wikingom zawdzięczamy również wiele odkryć na polu nawigacji. Korzystali z prostych, lecz wyrafinowanych narzędzi, takich jak kompas słoneczny, w którym wykorzystywano kryształy kalcytu znane jako „kamienie słoneczne”, aby zidentyfikować położenie słońca, nawet po jego zachodzie i w pochmurne dni.

Takie innowacje dawały Wikingom wyraźną przewagę podczas podróży na długich dystansach. W okresie rozkwitu Wikingowie byli aktywni na czterech kontynentach jednocześnie, co czyni z nich pierwszych prawdziwych odkrywców.

5Wikingowie i ich wkład w język angielski

Wieki po pierwszym ataku Wikingów na ziemie angielskie, w 793 roku naszej ery, brodaci wojownicy przypuścili serię ataków i utworzyli osady na brytyjskich wyspach, wywierając trwały wpływ na lokalną brytyjską kulturę i język. W czasie gdy Wikingowie nawiązywali relacje ze swoimi angielskimi sąsiadami, najpierw poprzez działalność handlową i rolnictwo, a później także przez małżeństwa mieszane, oba języki także zaczęły na siebie wpływać. Proces ten jest widoczny w nazwach miejscowości, takich jak Grimsby, Thornby i Derby albo Lothwaite (thwaite czyli „łąka” lub „kawałek ziemi”). Wiele popularnych angielskich słów pochodzi właśnie od Wikingów. Słynnym przykładem jest słowo „Berserk” pochodzące od starego nordyckiego berserker, czyli „opatrzony w koszulę” lub „bearskin.”

4Wikingowie i Dublin

To Wikingowie w 841 roku założyli pierwszą osadę na południowym brzegu rzeki Liffey. Nazwana została ona Dubh Linn ( „Czarny staw”) od jeziora, na którym starożytni Normanowie zacumowali swoje łodzie. Obszar, który obecnie jest sercem współczesnego Dublina, był centrum jednego z największych europejskich rynków niewolników. Wikingowie utrzymywali Dublin pod ścisłą kontrolą przez prawie trzy wieki, aż irlandzki Najwyższy Król Brian Boru pokonał ich w bitwie pod Clontarf w 1014. Inne irlandzkie miasta, które rozpoczęły swą historię w czasie ich dominacji, to Wexford, Waterford, Cork i Limerick.

3Jazda na nartach

Choć najstarsze znane narty, których powstanie datuje się między 8000 a 7000 przed naszą erą, zostały odnalezione w Rosji, a pierwsza pisemna wzmianka o nartach pochodzi z Chin z 206 r.p.n.e., to Wikingom należą się podziękowania za wprowadzenie w Europie tradycji narciarstwa. Nawet słowo „ski” pochodzi ze staronorweskiego „skío”. Wikingowie korzystali z nart do celów transportowych oraz rekreacyjnych w całej swej ośnieżonej ojczyźnie. Czczone bóstwa Skaoi i  Ullr były często przedstawiane na nartach lub rakietach śnieżnych.

2Grzebień do włosów

Choć ich wrogowie uznawali Wikingów za zaniedbanych i pozbawionych kultury barbarzyńców, Wikingowie faktycznie kąpali się częściej niż inni Europejczycy. Biorąc kąpiel co najmniej raz w tygodniu, najlepiej w czasie wiosny i lata, wypadali dużo lepiej niż przeciętny mieszkaniec kontynentu.

Używali także grzebieni, często wykonanych z poroża jelenia lub innych upolowanych zwierząt. Grzebień to jeden z najczęściej odnajdywanych przedmiotów w grobach Wikingów. Choć narzędzia o funkcji grzebienia lub podobne istniały także w innych kulturach na całym świecie, to Wikingom często przypisuje się wynalezienie grzebienia w takiej formie, w jakiej świat zachodni zna go po dziś dzień. Pęseta, brzytew i łyżki do uszu (do wyciągania woskowiny) należą do innych przyrządów, które pojawiają się w miejscach pochówku. Wygląda na to, że długowłosi, brodaci wojownicy z północy brali kwestię swojej higieny osobistej bardzo poważnie.

1Sagi spisywane na Islandii

Oprócz znalezisk archeologicznych nasza wiedza na temat życia Wikingów pochodzi z nieco wątpliwego i jednocześnie bardzo interesującego źródła. Sagi były spisywane przez nieznanych autorów w języku staronordyjskim w wiekach XIII — XIV na Islandii. Opisują one życie Normanów około roku 1000 naszej ery, kiedy to bogowie pogańscy byli powoli porzucani na rzecz chrześcijaństwa. Uczeni epoki wiktoriańskiej przyjmowali sagi i wszystkie opowieści tam przedstawione jako fakty.

Dziś większość historyków uważa, że opowieści te są niewiarygodne, ale nadal stanowią bardzo cenne, źródło informacji na temat Wikingów. Aby określić jak żyli wojownicy z północy, należy oddzielać fakty od mitologii i fantastyki. W każdym razie możemy podziękować Wikingom i twórcom sag za pierwotną formę i inspirację dla najpopularniejszego gatunku telewizyjnego —telenoweli. Współcześnie sagą nazywane są utwory epickie opisujące losy rodziny lub pojedynczego bohatera.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here