Włosy i futro, jaka jest między nimi różnica? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Włosy i futro, to dwie różne rzeczy prawda? Najczęstszą podstawą rozróżnienia pomiędzy włosami a futrem, jest nasze doświadczenie zdobyte w kontaktach ze zwierzętami domowymi. My mamy włosy na głowie, a nasze psy mają sierść na całym ciele. Tyle na ten temat. Proste i oczywiste. Cóż, nie do końca. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Włosy i ich gęstość

„Sposób, w jaki wiele osób rozumie różnicę między futrem a włosami bierze się z różnej gęstości mieszków włosowych”, mówi Ross McPhee, kurator w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. „W przypadku zwierząt futerkowych, które były przekształcane w płaszcze, ludzie zawsze dążyli do tego, aby futro było jak najbardziej gęste. Dzisiaj wszyscy jesteśmy przekonani, że futro ma to do siebie, że jest gęste. Rzeczywiście futro stosowane do wytwarzania ubioru jest bardzo gęste. Włosy z kolei już tak gęste nie są. Jest ich zdecydowanie mniej, co każdy z nas może potwierdzić.” Rozróżnienie to jednak mija się z prawdą, ponieważ ludzie mają podobną gęstość włosów, co inne naczelne. Na głowie dorosłego człowieka zaobserwujemy także taką samą gęstość włosów, co na ciele myszy.

Biochemicznie za wszystko odpowiedzialna jest keratyna. Ta sama substancja białkowa, która tworzy skórę, pióra, paznokcie, kopyta, pazury i rogi. „Na ogół wszystko to, to jedno i to samo. Oczywiście, mamy do czynienia ze specjalizacją, tak jak w przypadku wszelkich innych tkanek całego ciała.” – mówi MacPhee.

Trzy rodzaje włosów

Włosy i futro, jaka jest między nimi różnica? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Istnieją trzy główne rodzaje włosów: wełniste, ościste i przewodnie. Dwa pierwsze są klasyfikowane jako futro. Włosy wełniste pełnią przede wszystkim funkcję izolacyjną, są bardzo miękkie. Włosy ościste służą do ochrony i zazwyczaj są bardzo grube. Włosy ludzkie są gdzieś pomiędzy tymi dwoma typami.

Bez względu na to, w jaki sposób ludzki włos zostanie sklasyfikowany, mamy jeszcze trzecią kategorię: włosy przewodnie, które najczęściej występują u zwierząt jako wąsy.

Wąsy, pomimo że są włosami, to zdecydowanie nie można ich zaliczyć jako futro. Mają kilka wyróżniających je cech. Wydają się dłuższe i sztywniejsze (choć nie zawsze tak jest), i są one ważnymi narządami czuciowymi. „Każdy mieszek włosowy ma pewną ilość komórek nerwowych” – wyjaśnia MacPhee. Wąsy mają receptory mechaniczne, co oznacza, że gdy włos tego typu jest dotykany, natychmiast przesyła do mózgu sygnał, który tam jest analizowany. Dlatego wąsy są używane przez wszelkiego rodzaju ssaki jako narzędzia sensoryczne, pozwalają im orientować się w otoczeniu.

Manaty na przykład, mają cały pysk pokryty wyłącznie wąsami. „Wąsy, które rosną u człowieka, to tylko zwykłe włosy” – mówi MacPhee. „Nie są bogate w nerwy czuciowe. I nie ma tu znaczenia to, czy rosną na policzkach, nad ustami, jako brwi, czy w innych miejscach na ciele. Bardzo często ssaki mają włosy przewodnie na swoich nadgarstkach i kostkach. Chociaż koty i psy mają względnie dobry wzrok, to nadal korzystają w wąsów i przekazywanych przez nie informacji, aby w pewnym stopniu dostroić ruchy swojego ciała.”

Mit stałego wzrostu włosów

Włosy i futro, jaka jest między nimi różnica? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wielu z was już teraz na pewno znalazło istotny argument, który pomógłby odróżnić futro od włosów. „Różnica polega na tym, że włosy stale rosną, podczas gdy futro ma długość, która nie ulega zmianie!” Zły trop. To nieprawda. Włosy ludzkie nie rosną w nieskończoność. Wszystkie, czy to na ludzkiej głowie i ramionach, czy na ciele szympansa lub ukochanego psiaka, posiadają limit wzrostu określony genetycznie. Krótkowłosy kot pozostanie na zawsze krótkowłosy, nawet jeżeli jego futro nie będzie przycinane. To samo dotyczy człowieka. I chociaż patrząc na długie włosy modelek, możemy mieć wrażenie, że dla ich długości nie ma granic, to jednak są. To samo tyczy się włosów na rękach, nogach i innych częściach ciała.

Cykl wzrostu włosów

Włosy i futro, jaka jest między nimi różnica? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Mit ten, stosowany do rozróżnienia włosów od futra, jest utrwalany przez niezrozumienie cyklu wzrostu włosa w organizmie. Anagen, to faza stałego wzrostu włosów. Katagen, to faza przejściowa, kiedy ciało powiadamia włosy, aby te przestały rosnąć. Telogen wreszcie, to okres, gdy mieszek włosowy odpoczywa i żaden nowy wzrost nie występuje. Prowadzi to do ostatniej fazy, egzogen, podczas której owłosienie zaczyna wypadać, aby ponownie rozpocząć cykl wzrostu.

Podsumowując, u ludzi włosy przestają rosnąć w momencie wejścia w konkretny cykl wzrostu włosa. Różnica jaką dostrzegamy pomiędzy człowiekiem a niektórymi zwierzętami, wynika z faktu, że u człowieka cykl wzrostu jest dłuższy niż, powiedzmy, u kota. Anagen, czyli okres aktywnego wzrostu na ludzkiej skórze głowy może trwać od 2 do 7 lat (biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak łysienie), zaś telogen, w którym włosy na skórze głowy są w stanie uśpienia, może trwać do 100 dni. 

Sam cykl jest różny nie tylko u różnych gatunków, ale także na różnych obszarach ciała, co wyjaśnia, dlaczego owłosienie na ramionach i nogach nie jest tak samo długie, jak to na głowie. Okres wzrostu na głowie trwa od 2 do 7 lat, a na ramionach i nogach od 30 do 45 dni.

Włosy zwierząt zdają się mieć jednolitą, stałą długość, ponieważ ich cykl jest relatywnie krótszy w porównaniu do naszego. Błędem jest rozróżnianie futra i ludzkich włosów na podstawie tego, że jedno rośnie stale, a drugie tylko do pewnej długości.

Ostatecznie, to wyłącznie kwestia nazewnictwa. „Nie jestem pewien, czy we wszystkich językach występuje rozróżnienie na futro i włosy.” – mówi MacPhee. „Ludzie mają włosy, a zwierzęta futro. I jest tak pomimo faktu, że poza właścicielem owłosienia, nie ma istotnego kryterium, które pozwoliłoby odróżnić jedno od drugiego.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. Nie rozumiem tego hejtu na futra !!! Moze niedługo zaczną mówić ze buty skórzane to barabrzyństwo ?? Przecież jest to tak na prawdę to samo co skóra tylko ma takie włoski … Wszyscy sie niby czepiają klatkę ale : Przecież zwierzęta takie jak kury, bydło, świnie żyją w dużo gorszych warunkach i nikt na to nie zwraca uwagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here