Wrak bombowca B-52 w jeziorze Huu Tiep, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W nocy 27 grudnia 1972 roku, amerykański bombowiec B-52 został zestrzelony podczas nalotu na Hanoi w Wietnamie. Część szczątków runęła do małego jeziora w zatłoczonej dzielnicy mieszkaniowej, gdzie do dzisiaj spoczywa jako swego rodzaju zdobycz wojenna i symbol zwycięstwa Północnego Wietnamu.

Skręcone kawałki metalu ze zniszczonego bombowca spoczywają na wpół zanurzone w zielonych wodach jeziorka. Obok zbiornika znajduje się napis „Wyjątkowy wyczyn armii„, która sprowadziła na ziemię bombowiec „imperialistycznych Stanów Zjednoczonych„.

Operacja Linebacker II

Wrak bombowca B-52 w jeziorze Huu Tiep, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wybudowany do przenoszenia bomb atomowych w okresie zimnej wojny B-52, stanowił trzon strategicznego lotnictwa bombowego w Stanach Zjednoczonych od 1950 roku. B-52 brały udział w niezliczonych wojnach i zrzuciły miliony ton amunicji na całym świecie.

Egzemplarz B-52, który znajduje się w jeziorku Huu Tiep (obecnie nazywany Jeziorem B-52), brał udział w kampanii „Święta bombardowania”, oficjalnie znanej jako Operacja Linebacker II. Celem nalotów było zniszczenie głównych instalacji wojskowych na obszarach Hanoi i Haiphong. Potężna ofensywa lotnicza w Północnym Wietnamie została zrealizowana na zamówienie prezydenta Nixona i miała charakter działań odwetowych, po tym, jak rozmowy między zwaśnionymi stronami nie przyniosły skutku.

B-52 zrzuciły 20 tysięcy bomb w 11 dni

Wrak bombowca B-52 w jeziorze Huu Tiep, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Przez jedenaście dni, począwszy od 18 grudnia 1972 roku, amerykańskie B-52 wykonały ponad siedemset lotów bojowych. Na Hanoi i Haiphong spadło około 20 tysięcy ton bomb, głównie na obszarach gęsto zaludnionych, zabijając ponad 1600 cywilów.

Siły komunistycznego Wietnamu miały do dyspozycji wyrafinowane radzieckie pociski ziemia-powietrze oraz dużą ilość artylerii przeciwlotniczej, a także kilka radzieckich myśliwców MiG-21. Ponad tysiąc pocisków rakietowych ziemia-powietrze zostało wystrzelonych w samoloty wroga skutecznie niszcząc piętnaście z nich. W sumie, siły amerykańskie utraciły 31 samolotów. Wysoka liczba ofiar była wynikiem złej i łatwo przewidywalnej taktyki nalotów, którą forsowało dowództwo Sił Powietrznych.

Duma armii Północnego Wietnamu

Wrak bombowca B-52 w jeziorze Huu Tiep, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Chociaż koszt zestrzelenia bombowców był dość wysoki, bo zdecydowanie uszczuplił wietnamskie zapasy rakiet, ludność Hanoi była dumna z faktu, że tak wiele tych wielkich samolotów nigdy nie wróci do domu.

Mimo strat, operacja Linebacker II została uznana za sukces, ponieważ zmusiła Wietnam Północny do powrotu do stołu negocjacyjnego. Kilka tygodni później, w Paryżu został podpisany traktat pokojowy i wojna w Wietnamie dobiegła końca.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here