Wynajmij Żyda w Niemczech
Photography credit rentajew.org

Wynajmij Żyda, to nowy projekt mający na celu przybliżenie społeczności żydowskiej narodowi niemieckiemu. W Niemczech mieszka 100.000 Żydów. Jest to najszybciej rozwijająca się społeczność żydowska na świecie. Jednak wielu Niemców nigdy nie spotkało osoby pochodzenia żydowskiego. Projekt „Wynajmij Żyda” ma to zmienić.

Injcjatywa z kontrowersyjną nazwą

Nigdy nie zapomnisz tego pierwszego” – mówi motto projektu. Inicjatywa – ze swoją prowokacyjną nazwą – została uruchomiona przez Europejską Akademię Janusza Korczaka.

50 osób pochodzenia żydowskiego prowadzi na terenie Niemiec seminaria z grupami osób prywatnych i placówkami oświatowymi. Inicjatywa ma na celu zapewnienie możliwości towarzyskiego zapoznania się ze społecznością żydowską i przełamania wszelkich stereotypów i uprzedzeń. W projekcie bierze udział urodzony w Moskwie Mascha Schmerling i Monty Awi’el Zeev Ott z Hanoweru.

Wiemy, że nazwa jest dyskusyjna. Chcemy prowokować, aby wywołać rozmowę”  – mówi Schmerling. Ludzie boją się używania słowa Żyd„, powiedział Ott. „Ale wszystko zależy od kontekstu” – dodała Schmerling.

„Nie chcemy być stale definiowani przez historię”

Wynajmij Żyda w Niemczech
Photography credit rentajew.org

Podobnie jak wielu Żydów, Schmerling wraz z matką przybyła do Niemiec z krajów byłego Związku Radzieckiego, w 1992 roku. Należała do grupy tak zwanych „uchodźców warunkowych„, którzy dziś stanowią około 80 procent całkowitej liczby ludności żydowskiej w Niemczech.

Chcemy dać ludziom szansę na rozmowę ze społecznością żydowską. Chcemy im pokazać, że jesteśmy zupełnie normalnymi ludźmi” – wyjaśnia Schmerling.

Nie chcemy być definiowani wyłącznie przez historię i nie chcemy, aby zawsze postrzegano nas przez pryzmat Holokaustu„, dodała.Pragniemy pokazać  judaizm otwarty i kolorowy. Judaizm jest niezwykle różnorodny.”

Walka z antysemityzmem

Wynajmij Żyda w Niemczech
Mascha Schmerling i Monty Awi’el Zeev Ott, Photography credit www.dw.com

W całej Europie Zachodniej obserwujemy narastający antysemityzm. Zachęcanie w tym kontekście do rozmowy staje się w ostatnich miesiącach jeszcze istotniejsze.

W marcu, mający swoją siedzibę w Berlinie Dział Badań i Informacji na Temat Antysemityzmu raportował, że w 2015 roku w Berlinie było 34 procent więcej incydentów o charakterze antysemickim, niż rok wcześniej.

Niezależna organizacja odnotowała 401 incydentów w samym Berlinie. Mniej niż połowa z nich pojawiła się w oficjalnych statystykach policyjnych. Antysemityzm w Niemczech opisywany był również na łamach międzynarodowych. Na początku 2016 roku 21-letni Żyd noszący jarmułkę został pobity przez trzech mężczyzn.

Czy kiedykolwiek byłeś zaatakowany?” – pyta jeden z uczniów.

Istnieją niewielkie obszary Berlina, gdzie już nie noszę jarmułki” – powiedział Ott. „Osobiste bezpieczeństwo w takich sytuacjach jest najważniejsze.”

Ale nie jest tak źle„, dodał. „Miewałem też wiele ciekawych rozmów, gdy ludzie byli na tyle ciekawi, że odważyli się mnie zaczepić.”

Dialog jest kluczem do rozwiązania problemu

Wynajmij Żyda w Niemczech

Wśród uczniów w Technikum w Solingen jest 17-letni Justin. Przed wizytą osoby z projektu “Wynajmij Żyda”, nigdy nie miał okazji porozmawiać z osobą ze społeczności żydowskiej.

Oni żyją obok nas, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę„, powiedział Justin. „Ważne jest, aby wiedzieć, jak inni żyją, a nie tylko znać zwyczaje ludzi z własnej religii„.

Dla Schmerling i Ott, obalenie stereotypów to połowa wygranej. „Jest to okazja, aby rozbroić wszelkie uprzedzenia” –  powiedział Schmerling.

Niemniej to dialog jest kluczem do rozwiązania każdego problemu. Zamiast mówić o sobie, musimy zacząć rozmawiać ze sobą.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOdw.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here