Wyspa, która nigdy nie istniała, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Kartografia to niezwykle wrażliwa na pomyłki umiejętność. Tworzenie mapy wymaga starannych pomiarów lądów, rzek, gór i wszelkiego rodzaju terenu. Zanim nauczyliśmy się wysyłać w kosmos satelity i robić zdjęcia z kosmosu, było to o wiele trudniejsze. O trudnościach związanych z rzetelnym tworzeniem map, niech świadczy jedna wyspa, która pojawiła się na mapach około 500 lat temu, choć nigdy nie istniała.

Brasil – urojona wyspa

Brasil, wyspa, która nie istniała, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Mapa Abrahama Orteliusa z 1572 r.

Urojona wyspa widniała pod wieloma nazwami, ale najczęściej była nazywana Hy-Brasil, lub po prostu Brasil. Pierwszy raz Brasil pojawiła się na mapie stworzonej w 1325 roku przez Angelino Dulcerta. Nakreślona tam została jako niewielka wyspa u wybrzeży Irlandii. Ta lokalizacja będzie się powtarzała w większości map prezentujących Brasil w ciągu kilku kolejnych stuleci.

Hy-Brasil była miejscem, które obrosło w dziesiątki mitów. Według irlandzkiej legendy, wyspa była wiecznie okryta nieprzeniknioną mgłą, która znikała tylko raz na siedem lat. Była ona postrzegana jako kraina wiecznego szczęścia i nieśmiertelności. Wiele historii w irlandzkich podaniach ludowych odnosi się do wydarzeń, które miały mieć miejsce w pobliżu tej wyspy.

Poszukiwanie wyspy

W celu jej odnalezienia wyruszyło wiele ekspedycji. W 1486 roku z Bristolu wyruszyły dwa statki z misją jej odnalezienia, ale już po dwóch miesiącach bezowocnych poszukiwań wróciły do portu. Jeszcze w XVII wieku ludzie przemierzali morza w poszukiwaniu mitycznej wyspy. Może się to wydawać dziwne i nielogiczne, gdyż w owym czasie setki statków przepływały przez Atlantyk i żaden z nich nigdy nie natrafił na Hy-Brasil. Mimo to wyspa wciąż była uwzględniana na mapach.

Dlaczego usunięcie Hy-Brasil z map trwało tak długo? Istnieje kilka możliwych przyczyn. Tradycja i przesądy mogły skłaniać twórców map, aby zachować ją na mapie. Inną możliwością jest to, że kartografowie celowo tworzyli fałszywe wyspy, aby przyłapać ludzi kopiujących ich pracę. Niezależnie od przyczyny, Brasil pojawiała się na mapach aż do 1859 roku, choć od dawna wiedziano, że w rzeczywistości nie istnieje.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.


UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here