4 wielkie miasta wprowadzą zakaz samochodów z silnikami diesla, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Cztery z największych miast na świecie wprowadzą wkrótce zakaz dla pojazdów z silnikami wysokoprężnymi na obszarze centrum, co oznacza wykluczenie popularnego diesla. Nowe zasady zaczną obowiązywać w ciągu najbliższej dekady i mają być środkiem walki z zanieczyszczeniem powietrza. Działacze na rzecz ochrony środowiska wzywając inne miasta, aby przyłączyły się do inicjatywy.

Burmistrzowie Paryża, Madrytu, Aten i Meksyku ogłosili plany, aby do 2025 roku całkowicie usunąć ze swoich dróg samochody z silnikami diesla.

Burmistrzowie 4 wielkich miast stoją na czele inicjatywy

4 wielkie miasta wprowadzą zakaz samochodów z silnikami diesla, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Anne Hidalgo, mer Paryża, przewodziła inicjatywie podczas konferencji C40, która zebrała burmistrzów wielkich miast, aby rozprawiać o zmianach klimatu. Powiedziała: „Burmistrzowie już się wypowiedzieli, że zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy. Dziś pragniemy także powiedzieć, że nie będziemy tolerować zanieczyszczenia powietrza oraz problemów zdrowotnych i zgonów, które ono powoduje.

Sadza z pojazdów z silnikiem wysokoprężnym jest jednym z głównych winowajców złego stanu zdrowia i globalnego ocieplenia„, dodaje Helena Molin Valdés, szefowa koalicji do spraw walki z zanieczyszczeniem przy ONZ. Zauważa ona także, że ponad dziewięć na dziesięć ludzi na całym świecie żyje w środowisku, gdzie zanieczyszczenie powietrze przekracza granice bezpieczeństwa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Miguel Ángel Mancera, burmistrz miasta Meksyk, powiedział, że zwiększenie inwestycji w sektorze transportu publicznego pomogłoby oczyścić powietrze miasta i zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych. Giorgos Kaminis, burmistrz Aten, powiedział z kolei, że jego celem jest usunięcie wszystkich samochodów z centrum miasta. Władze miasta będą również współpracować z rządami i producentami samochodów w celu promowania pojazdów elektrycznych i czystszego transportu.

Ponad 3 miliony zgonów rocznie

4 wielkie miasta wprowadzą zakaz samochodów z silnikami diesla, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Najnowsze badania ukazują nam skalę problemu. Zanieczyszczone powietrze jest winne trzem milionom przedwczesnych zgonów rocznie. Miliony innych zapada na choroby, zwłaszcza dzieci.

Zieloni aktywiści z zadowoleniem przyjęli zapowiedź, mówiąc, że oczyszczenie wielkich miast jest możliwe.

Pozbycie się diesli, pojazdów najbardziej zanieczyszczających powietrze, to właśnie to, co czego potrzebujemy

Alan Andrews, prawnik z organizacji pozarządowej ClientEarth, którego zwycięstwo prawne zmusiło rząd Wielkiej Brytanii do ponownego przemyślenia planów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, powiedział: „To pokazuje, że liderzy polityczni na całym świecie zauważają jak wielkie szkody naszemu zdrowiu wyrządza olej napędowy. Ale 2025 rok to bardzo dużo czasu, kiedy weźmie się pod uwagę 467,000 przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w samej Europie każdego roku.

Jenny Bates z organizacji Friends of the Earth dodała: „Pozbycie się diesli, pojazdów najbardziej zanieczyszczających powietrze, to właśnie to, czego potrzebujemy. To odważne posunięcie. Musimy wprowadzać więcej ekologicznych pojazdów. Pozbycie się diesla jest niezbędne, ale musimy także dać ludziom prawdziwą alternatywę.

Wezwała również burmistrza Londynu, Sadiq Khana, aby stopniowo wycofywał pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Olej napędowy jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w miastach. Silniki wytwarzają dwutlenek azotu, szkodliwe gazy i drobne cząstki, które mogą dostawać się do płuc i siać spustoszenie w organizmie. Te formy zanieczyszczenia mogą również oddziaływać z innymi substancjami co, w pewnych warunkach, prowadzi do powstania toksycznej zupy, z którą organizm sam sobie nie poradzi.

W wielu krajach zużycie oleju napędowego rośnie

4 wielkie miasta wprowadzą zakaz samochodów z silnikami diesla, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Pomimo oczywistych negatywnych skutków zdrowotnych, zużycie oleju napędowego w wielu krajach rośnie. Częściowo z powodów ekonomicznych, a częściowo jest to konsekwencja działań na rzecz zwalczania zmian klimatycznych – pojazdy z silnikiem diesla, w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami benzynowymi, bardziej efektywnie spalają paliwo, co skutkuje zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla.

Nie jest jasne, czy pojazdy z silnikami wysokoprężnymi w czterech miastach będą podlegały całkowitemu zakazowi czy tylko pewne obszary zostaną wyłączone z ruchu tego typu pojazdów. Niektóre miasta już wprowadziły środki w celu zmniejszenia ruchu samochodowego i poprawy jakości powietrze. Pojawiają się strefy niskiej emisji, które dotyczą silnego ograniczenia ruchu.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here