Zakaz samochodów spalinowych w Niemczech od 2030, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Zakaz samochodów spalinowych może zostać wprowadzony u naszego zachodniego sąsiada. Niemcy mogą być następnym krajem na liście eksperymentujących z usuwaniem pojazdów z silnikiem spalinowym ze swoich dróg. Wyjątkowe jest to, że nowe porozumienie zakłada, że Niemcy będą aktywnie dążyć do usunięcia silników spalinowych ze wszystkich dróg w całej Unii Europejskiej.

Zakaz samochodów spalinowych od 2030 roku

Według niemieckiego magazynu Der Spiegel, Bundesrat będący konstytucyjnym reprezentantem krajów związkowych, popiera zakaz dla benzynowych i wysokoprężnych samochodów, który miałby obowiązywać od 2030 roku. Dozwolone będą jedynie samochody osobowe wolne od emisji spalin. Jeśli Niemcy chcą spełnić swoje zobowiązania wynikające z porozumienia klimatycznego w Paryżu, to muszą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 95%.

„rząd nie powinien dyktować postępu technologicznego”- szef związku producentów

Pozbycie się silnika spalinowego z dróg może stanowić dużą część zadania jakie stoi przed Niemcami. Plan ma poparcie u wszystkich głównych partii, a to oznacza, że zakaz ma szansę być wprowadzony w życie, przynajmniej w Niemczech.

Zakaz miałby obowiązywać w całej Unii Europejskiej

Zakaz samochodów spalinowych w Niemczech od 2030, samochód elektryczny, bmw, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Bundesrat chce także, aby Unia Europejska zaangażowała się w egzekwowanie podobnego zakazu we wszystkich państwach członkowskich. Komisja Europejska powinna „ocenić minione konstrukcje systemów podatkowych i praktyk celnych w państwach członkowskich, aby zwiększyć skuteczność w odniesieniu do promowania mobilności bezemisyjnej. Najpóźniej do 2030 roku dozwolone powinny być wyłącznie samochody osobowe charakteryzujące się całkowitą bezemisyjnością.”

Niezadowolenie lobby przemysłu motoryzacyjnego

Niemieckie lobby przemysłu motoryzacyjnego nie jest zadowolone z tej propozycji. Przewodniczący Niemieckiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA), Matthias Wissmann, nazwał zakaz samochodów spalinowych pomysłem „absurdalnym”, mówiąc, że rząd „nie powinien dyktować postępu technologicznego, a tym bardziej nie powinien dyktować decyzji klienta.” Partia Zielonych, czego można było się spodziewać, popiera wniosek, a także przedstawia nam swoją wizję niemieckiego konsumenta.

„Nie ma sposobu na ominięcie elektrycznej mobilności, nie chodzi tylko o ochronę klimatu, ale przede wszystkim o konkurencyjność niemieckich właścicieli samochodów.” – mówi szef Partii Zielonych Cem Özdemir. Sugeruje przez to, że rewolucja elektryczna w przemyśle samochodowym, może w istocie wynieść Niemcy na szczyt technologicznego rozwoju na świecie.

Z jednej strony mamy strefy wolne od samochodów w centrach miast i niechęć młodych pokoleń do korzystania z samochodu w ogóle, z drugiej strony zakaz korzystania z samochodów spalinowych. Wygląda na to, że dni świata zdominowanego przez ropę naftową mogą być policzone.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here