Zaklinanie losu skutecznie uspokaja nawet nieprzesądnych, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Nawet ludzie, którzy twierdzą, że nie są przesądni, bawią się w zaklinanie losu oraz rytuały mające przynieść szczęście. Odpukiwanie w niemalowane drewno, spluwanie, czy rzucanie soli za siebie. Badania dowodzą, że te czynności pomagają ludziom czuć się lepiej i bezpieczniej.

Reakcje na potencjalne nieszczęście

Badacze z Uniwersytetu w Chicago zaaranżowali niezobowiązujące rozmowy na luźne tematy z uczestnikami eksperymentu. Po czym świadomie wprowadzali do rozmowy wątek odnoszący się do bardzo konkretnego nieszczęścia, które może ich dotknąć. Na przykład, naukowiec mówił o wypadkach samochodowych, a potem zapytał: „Czy uważasz, że istnieje możliwość, że Ty lub ktoś Tobie bliski, zginie w okropnym wypadku samochodowym tej zimy?” Niektórzy pacjenci odpowiadali w sposób neutralny, inni reagowali z dużą pewnością siebie, odpowiadając przykładowo: „Nie ma mowy. Nikt kogo znam, nie będzie miał tragicznego wypadku samochodowego. To niemożliwe.

Odganiać pecha czy nie?

Zaklinanie losu skutecznie uspokaja nawet nieprzesądnych, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Test wstępny potwierdził, że te drugie odpowiedzi wywoływały w uczestnikach typowe poczucie winy i strachu, które wiązało się z kuszeniem losu. Część badanych następnie została poinstruowana, aby oczyścili swoje myśli i „odgonili pecha”, poprzez odpukanie w niemalowane drewno. Inni nie wykonywali żadnych rytualnych działań mających zapewnić powodzenie w przyszłości.

Choć niewiele wiadomo na temat korzyści płynących z przesądów, to badanie wykonane przez naukowców w Niemczech stwierdza, że „przesądy dotyczące szczęścia”, na przykład powiedzenie „połamania nóg!”, czy trzymanie kciuków może rzeczywiście zwiększyć ludzką wydajność. Wykazano zwiększoną skuteczność w obszarach takich jak gra w golfa, sprawność ruchowa, czy pamięć.

Odpukaj w niemalowane i poczuj spokój

Zaklinanie losu skutecznie uspokaja nawet nieprzesądnych, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wyniki pokazują, że ci, którzy kusili los swoimi słowami, po samej rozmowie czuli się zaniepokojeni wizją ewentualnego wypadku samochodowego. Jednak uczestnicy badania, którzy odpukali w niemalowane drewno, postrzegali prawdopodobieństwo wypadku na poziomie zredukowanym do poziomu podobnego u tych, którzy losu nie kusili. Ci, którzy nie wykonali żadnych działań nadal stresowali się myślą o wypadku. Naukowcy testowali również skuteczność innych gestów i zachowań. W sumie pięć eksperymentów opublikowanych w czerwcu ubiegłego roku w Journal of Experimental Psychology stwierdziło, że wszelkie rodzaje gestów lub zachowań mających odgonić pecha, oczyszczały umysł i uspokajały badanych.

Zaklęcia i gesty blokują wyobraźnię

Siła działań skierowanych na unikanie nieszczęść może leżeć w skutecznym tłumieniu naszej wyobraźni. Badania pogłębione wykazały, że pacjenci, którzy zachowywali się neutralnie lub wykonali gesty mające odgonić zły los, mieli żywsze i wyraźniejsze wyobrażenia tragicznych zdarzeń. Naukowcy sugerują, że działania unikające są wspólne dla wszystkich kultur i pełnią funkcję uspokajającą nawet wobec tych, którzy przesądni nie są. Dzieje się tak, ponieważ zaciemniają obraz potencjalnych niepożądanych wydarzeń.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here