Zildjian - od zastosowania bojowego po współczesną muzykę

Firma Avedis Zildjian, zwana po prostu Zildjian, to amerykański producent talerzy perkusyjnych z siedzibą w Norwell w stanie Massachusetts. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że firma ta została założona w Konstantynopolu przez Ormianina Avedisa Zildjiana w XVII wieku, za panowania Imperium Osmańskiego. Zildjian ma prawie 400 lat i jest jedną z najstarszych firm na świecie. Jest to największy producent talerzy perkusyjnych na świecie.

Historia sięgająca Konstantynopola

Pierwsze talerze perkusyjne Zildjian powstały już w 1618 roku. Stworzył je Avedis Zildjian, alchemik, który szukał sposobu, aby zmienić metal w złoto. Efektem ubocznym jego prac było stworzenie stopu, łączącego cynę, miedź i srebro. Tym samym powstała blacha, która była w stanie wydobywać dźwięki bez odkształcania się. Imię Zildjian zostało nadane Avedisowi przez sułtana Osmana II. W języku tureckim słowo słowa zil oznacza talerz, dji twórca-sprzedawca, zaś ian, to typowy sufiks używany w ormiańskich nazwiskach. Ormiański alchemik produkcję na skalę przemysłową rozpoczął w 1623 roku, a szczegóły i tajniki tworzenia talerzy do dzisiaj pozostają tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Zildjian – od zastosowania bojowego po współczesną muzykę

Początkowo talerze wydające czysty i bardzo głośny dźwięk miały zastosowanie bojowe. Wojska Imperium Osmańskiego stosowały je, aby odstraszyć przeciwnika, a firma miała stałe liczne zamówienia z armii. Produkcja i sprzedaż talerzy perkusyjnych szybko stała się rodzinną tradycją i wyłącznie spadkobiercy firmy znali szczegółowy proces tworzenia. Już w XIX wieku talerze Zildjian znalazły zastosowanie jako instrumenty muzyczne. Około roku 1928, w związku pogromami mniejszości ormiańskiej mieszkającej w Turcji, Avedis Zildjian III przeniósł się do Stanów Zjednoczonych,a konkretnie do Quincy w stanie Massachusetts. Rok później, a zaledwie miesiąc przed wybuchem Wielkiego Kryzysu powstała firma Avedis Zildjian Co. Niesprzyjające warunki ekonomiczne nie zatrzymały rozwoju producenta talerzy perkusyjnych. Szybko okazało się, że są najlepszym produktem na rynku. Avedis III dokonał wielu innowacji, które do dzisiaj stanowią o wysokiej jakości instrumentów. Był pierwszym, który opracował nowe modele i nadał im, takie jak ride, crash, splash i hi-hat.

Zgodnie z tradycją firmę obecnie prowadzą córki Zildjiana Craigie i Debbie, które są 14 pokoleniem zajmującym się produkcją talerzy perkusyjnych. Obie prowadzą rodzinną działalność w fabryce w Norwell w stanie Massachusetts.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here