Zmiany klimatyczne, Mongołowie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Zmiany klimatyczne bywają dzisiaj sporną kwestią, wielu naukowców głównego nurtu zdaje się jednak nie mieć wątpliwości co do zmian jakie mają miejsce. W dzisiejszym świecie pojawia się wiele argumentów opisujących przyczyny tego zjawiska i jak powinniśmy sobie z nim poradzić. Nie jest to jednak nic nowego w historii ludzkości, gdyż znaczna część naszych przodków była pod wpływem zmian klimatycznych, które miały doniosły wpływ na ich życie.

1. Wpływ klimatu na ewolucję gatunku ludzkiego

Ewolucja nas nie omija - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Liczne badania wskazują, że wielkie skoki w ludzkiej ewolucji zbiegają się z radykalnymi zmianami klimatu. Na przykład, trzy miliony lat temu, pierwsze współczesne gatunki Homo pojawiły się chwilę po tym gdy Afryka zaczęła wysychać zmieniając się z gęsto zalesionych przestrzeni na krajobraz wysuszonej sawanny, które znamy z czasów dzisiejszych. Wraz ze zmianą flory w Afryce, musieliśmy dostosować się i zarzucić wspinanie po drzewach na rzecz długich i wymagających spacerów po rozległych obszarach.

Inną konsekwencją wysychania Afryki była zmiana naszej diety. Wcześniej nie musieliśmy przemieszczać się zbyt daleko, aby znaleźć kolejny posiłek. Susze wymagały większej przebiegłości z naszej strony. Aby znaleźć pożywienie musieliśmy dostosować nasze nawyki żywieniowe do tego, co byliśmy w stanie gromadzić. Na przestrzeni czasu spowodowało to znaczne zmiany dla naszych przodków. Na temat zmian ewolucyjnych czytaj więcej w innym artykule: 5 dowodów na to, że człowiek wciąż podlega wpływom ewolucji.

2. Wybuch innowacyjności w czasie epoki kamienia łupanego

Epoka kamienia, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Istnieją dwie różne szkoły myślenia, jeśli chodzi o skutki zmian klimatu w czasie epoki kamienia łupanego. Jedna z teorii, która stała się bardzo popularna, głosi, że zmiany klimatyczne wprowadziły tak drastyczne metamorfozy w życiu naszych przodków, że zostali oni niejako zmuszeni do innowacji, aby skutecznie walczyć z przeciwnościami natury.

Inna teoria, dopiero niedawno zaproponowana, twierdzi, że to nie drastyczne zmiany w środowisku sprowokowały nas do innowacyjności lecz eksperymentowanie podczas wyjątkowo dobrej koniunktury dla człowieka. Dowody na poparcie pierwszej teorii znajdujemy w Afryce, gdzie 30.000-280.000 lat temu homo sapiens zaczął rozwijać symboliczną ekspresję w postaci rysunków, narzędzi i biżuterii, a wszystko to w czasach gwałtownie zmieniających się warunków klimatycznych. Jednak wyniki badań z 2016 roku wskazują, że mimo chaotycznego klimatu, nasi przodkowie rozwijali się w niesamowitym tempie zupełnie niezależnie od jego wpływów. Zmiany klimatyczne z pewnością odegrały pewną rolę w innowacji epoki kamienia. Czego nie wiemy, to w jakim stopniu.

3. Zmiany klimatyczne sprowokowały wielkie migracje

Migracje, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Przodkowie wszystkich ludzi na świecie pochodzili z Afryki Subsaharyjskiej i przez większość czasu nie mieli fizycznej możliwości wydostania się z kontynentu. 70.000 lat temu, wschód Afryki był pustkowiem, które uniemożliwiało przekroczenie tego obszaru na teren Bliskiego Wschodu, Azji i Europy. Jednak czas, kiedy nasi przodkowie po raz pierwszy opuścili Afrykę zbiega się z drastyczną zmianą klimatu, która umożliwiła wzrost znacznie większej ilości roślinności i żywności. Dzięki temu możliwym stało się przemieszczenie na inne tereny. W niektórych miejscach, lodowce blokowały migrację, ale po zmianach klimatu, gdy wiele z nich zaczęło się topić, pojawiły się przejścia, swego rodzaje pomosty lądowe. Dzisiaj wiemy, że trasa taka powstała tam, gdzie dzisiaj obecne jest Morze Beringa – łączyła ona  Syberię i Amerykę Północną. 

O tym jak rozpoczęła się wielka migracja człowieka z Afryki na inne lądy świata, czytaj także w innym naszym artykule: Wielka migracja z Afryki 50 000 lat temu.

4. Powstanie i upadek Mezopotamii

persia, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

12.000 lat temu, Mezopotamia stała się kolebką cywilizacji. To tam zdecydowana większość naszych najwcześniejszych kultur posiada swe korzenie. Po tym jak nasi przodkowie wyemigrowali na obszary byłej Mezopotamii, osiedlili się tam ze względu na niezwykle żyzną ziemię i sprzyjające warunki klimatyczne. Chociaż znaczna część obszaru jest dzisiaj sucha, to wówczas panowały tam idealne warunki do osiedlenia. Jednak około 6.000 lat temu, kilka cywilizacji Żyznego Półksiężyca nagle rozpadło się, najprawdopodobniej ze względu na nadejście nagłej suszy w regionie. W pierwszej połowie epoki holocenu, która trwa do dziś, Mezopotamia była centrum cywilizacji, ale warunki nagle zmieniły się, sprawiając, że kolebka cywilizacji straciła na znaczeniu na rzecz nowo powstałych cywilizacji w Afryce Północnej i Europie.

5. Zmiany klimatyczne zniszczyły część rdzennych Amerykanów

indianie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Anasazi byli najbardziej zaawansowanym plemieniem rodzimej kultury amerykańskiej. Zamieszkiwali południowo-zachodnią część Ameryki Północnej, która dziś jest suchą, śmiertelną pułapką dla ludzi. W czasach świetności była to jednak prawdziwa oaza, ponieważ 3000 lat temu w regionie było dużo chłodniej. Plemię kwitło przez stulecia, ale drastyczna zmiana około roku 300 zmusiła ich do opuszczenia własnego imperium. To samo można powiedzieć o Indianiach Pueblo, którzy są dziś znani głównie ze swoich mieszkań zbudowanych na urwiskach. 650-450 lat temu, klimat zmienił się na tyle, że Pueblos musieli przenieść się na południe. Po upadku Pueblo region ten nigdy już nie został zamieszkany przez inne plemię.

6. Susze sprowadziły klęskę na kilka imperiów

Egipt, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Ze względu na zmiany klimatu, kilka potężnych imperiów rozpadło się. Starożytny Egipt był państwem głównie pustynnym, ale w obszarze całego Nilu, ziemia była i jest bardzo płodna. Pozwoliło to Egiptowi stać się jednym największych imperiów w historii. W latach 1250-1100 roku p.n.e. dotkliwe susze spowodowały jednak jego upadek. W miarę upływu czasu, warunki uległy poprawie, ale Egipt nigdy nie podniósł się z kolan. To samo można powiedzieć o starożytnej Grecji, która utraciła moc w związku z 300-letnią suszą, która trwała od 1200 do 850 roku p.n.e. W roku 250 zaczęły się także susze w całym Imperium Rzymskim i sprawiły, że Cesarstwo zostało poważnie osłabione.

7. Zmiany klimatu i Czyngis-chan

Mongołowie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Po upadku Rzymu, niesławny Czyngis-chan zajął jego miejsce i siał strach w sercach krajów słabszych. Jednakże, gdyby nie korzystne zmiany klimatu, Khan może nigdy nie zdołałby stworzyć swego olbrzymiego imperium. Pod koniec XI wieku, tuż przed panowaniem Czyngis-chana, intensywne susze zdewastowały Mongolię, ale w latach 1211-1225, niezwykle obfite opady deszczu i sprzyjający klimat spowodowały, że ziemie mongolskie stały się bardzo płodne. Dzięki temu tysiące mongolskich koni mogło zostać dobrze nakarmionych, a ich właściciele byli w stanie prowadzić kampanie wojskowe w Azji i dalekiej Europie. Żyzne ziemie Mongolii stymulowały jej szybki rozwój, ale także Chiny w tym samym okresie doznały rozkwitu. Dzięki ciepłemu klimatowi mieli wystarczająco dużo środków, aby trzymać Czyngis-chana z dala od swoich terytoriów. O tym jakich bestialskich dla cywilizacji czynów dopuścili się Mongołowie przeczytasz także w innym naszym artykule: Dom Mądrości – jak dorobek cywilizacji spłynął wodami Tygrysu.

8. Rozprzestrzenianie się Czarnej Śmierci

Czarna śmierć, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czarna Śmierć zniszczyła populację w Azji i Europy, zabijając minimum 75 milionów ludzi. Za jej szybkie rozprzestrzenianie się wini się szczury, ale współczesne badania pokazują, że w niektórych obszarach dotkniętych zarazą nie stwierdzono obecności szczurów. W czasie plag, świat został poddany zmianom klimatycznym znanym jako średniowieczne optimum klimatyczne, w czasie którego liczba gryzoni znacząco spadła. Sugeruje się, że bakterie dżumy szybko znalazły innego nosiciela, a był nim człowiek.

9. Zmiany klimatyczne ułatwiły Imperium Hiszpańskiemu podbicie Ameryki

Podbój Ameryki, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Hiszpańscy konkwistadorzy, którzy jako pierwsi rozpoczęli podboje zachodniej półkuli, nie mieli pojęcia o tym, jak bardzo zmiany klimatu pomogły im podbić Amerykę bez większego oporu ze strony tubylców. Przybyli w doskonałym momencie, bo rodzime cywilizacje były w bardzo słabej kondycji z powodu przedłużających się susz. Majowie osiągnęły swój szczyt z latach 440-660, gdy mokre warunki pozwoliły im się rozwijać, ale w latach 660-1000, Majowie doświadczyli rozległej suszy, która spustoszyła ich imperium. W momencie gdy konkwistadorzy przybyli do Ameryki, Majowie nie byli w stanie się bronić. Aztekowie także przeżyli swój upadek ze względu na ogromną suszę, która dotknęła ich w XVI wieku. Gdy zostali podbici w 1519 roku, na terenach współczesnego Meksyku mieszkało 25 milionów ludzi. Sto lat później pozostało już ich tylko 1,2 miliona.

10. Zmiany klimatyczne i islam

islam, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wczesna historia islamu w VII wieku powiązana jest w dużej części z marniejącymi od zmian klimatycznych terenami Bliskiego Wschodu. Poszczególne plemiona koczownicze, które zamieszkiwały Arabię, zostały mocno dotknięte przez susze, a jedynym sposobem na przetrwanie było stanie się członkiem plemienia; wygnanie oznaczało pewną śmierć. W roku 615, kiedy Mahomet szerzył islam w Mekce, wielu jego zwolenników zostało wyrzuconych ze swoich plemion i zostali zmuszeni do poszukiwania swojego miejsca w trudnych warunkach klimatycznych. Mahomet i jego zwolennicy w odpowiedzi na zaistniałą sytuację założyli swoje własne plemię w roku 622. Ponieważ warunki pogarszały się, islamiści rozprzestrzeniali się na północ, tworząc ogromne imperium. Konieczność utrzymania się razem i przetrwania w zgubnych warunkach, stworzyła podwaliny dla islamu jakim znamy go dzisiaj.


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here