Kot patrzy w lustro, Test lustra, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Test lustra jest dobrym sposobem na zbadanie samoświadomości. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś swojego psa stojącego naprzeciw lustra, to pewnie zastanawiałeś się, o czym teraz myśli, patrząc na samego siebie. Cóż, z dużym prawdopodobieństwem, nie wie, że patrzy na siebie. Większość zwierząt nie jest w stanie rozpoznać swojego odbicia w lustrze.

Klasyczny test lustra

Choć psy są w niekorzystnej sytuacji ze względu na ich stosunkowo słaby wzrok, bardzo niewiele zwierząt wykazuje zdolność samodzielnego rozpoznania. Tak zwany „test lustra”, opracowany został w 1970 roku przez psychologa dr Gordona Gallupa.

Inspiracją dla testu lustra była anegdota o Karolu Darwinie i orangutanie. Podczas wizyty w zoo w Londynie w 1838 roku, Darwin zaobserwował orangutana, imieniem Jenny, który rzucał się z furią po tym, jak jego opiekun zaczął się z nim droczyć. Ta sytuacja zasugerowała, że orangutan przeżywa właśnie subiektywne doświadczenia. Obserwował również jak Jenny patrzy w lustro i zauważył, że prawdopodobnie, rozpoznał samego siebie w jego odbiciu.

Czy zwierzęta rozpoznają się w lustrze? Test lustra Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W klasycznym teście zwierzę jest znieczulane, a następnie oznaczone (np. poprzez namalowanie kropki lub naklejkę) w takim miejscu ciała, aby nie było w stanie dostrzec oznaczenia. Gdy zwierzę odzyskuje przytomność, stawiane jest przed lustrem. Jeśli zwierzę dotknie lub próbuje badać znak, jest to traktowane jako dowód na to, że postrzega odbity w lustrze obraz jako siebie, a nie jako inne zwierzę.

Szympansy „przeszły” test wykazując tendencję do rozpoznawania plamy na ich twarzach. Niewiele innych gatunków idzie ich śladem. Małpy bo nowo u orangutany, również wykazały zdolność rozpoznawania siebie w lustrze. Najnowsze badania wykazały, że niektóre słonie i delfiny zdały test lustra pozytywnie.

Szeroka gama gatunków nie przeszła testu pozytywnie w tym goryle, kapucynki, gibony, pandy, lwy morskie i psy.

Ptaki, które słyną ze swojej aktywności przed lustrami, prawie zawsze traktują swoje odbicie jako zwierzę tego samego gatunku. Jedynym wyjątkiem jest sroka zwyczajna.

Ludzie uzyskują zdolność rozpoznania siebie w lustrze, w wieku około 12-20 miesięcy.

Krytyka testu lustra

Czy zwierzęta rozpoznają się w lustrze? Test lustra Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Test może mieć ograniczoną wartość, kiedy stosuje się go do gatunków, które głównie korzystają z innych zmysłów niż wzrok. Na przykład psy korzystają głównie z węchu i słuchu. Wzrok stanowi dopiero trzeci w kolejności zmysł. Sugeruje to dlaczego psy nie przechodzą testu lustra.

Innym problemem jest to, że niektóre gatunki szybko reagują agresywnie na ich lustrzane odbicie, tak jakby były zagrożone. Uniemożliwia to, aby zwierzę spokojnie zastanowiło się, co właściwie oznacza odbicie. Sugerowano, że to jest główny powód, dlaczego goryle i małpy nie zdają egzaminu.

Zwierzęta mogą także rozpoznać oznaczenie, ale nie potraktować go jako coś nienormalnego, lub mogą być niewystarczająco zmotywowane do zareagowania. Nie znaczy to wszakże, że nie są w stanie rozpoznać siebie. Na przykład, w badaniu przeprowadzonym na trzech słoniach, tylko jeden z nich przeszedł test, a dwa pozostałe słonie zignorowały oznaczenie. Naukowcy zauważyli, że słonie nie dotknęły znaku, ponieważ nie był on dla nich wystarczająco istotny. Podobnie mniejsze małpy rzadko angażują się w samodzielną pielęgnację, co może wyjaśniać ich brak zapału do dotykania oznaczeń na ciele.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. ” Małpy bonobo, orangutany i [goryle], również wykazały zdolność rozpoznawania siebie w lustrze. Najnowsze badania wykazały, że niektóre słonie i delfiny zdały test lustra pozytywnie.
    Szeroka gama gatunków nie przeszła testu pozytywnie w tym [goryle], kapucynki, gibony, pandy, lwy morskie i psy.” – to goryle przeszły ,czy nie ten test bo są 2 zdania które mówią co innego 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here