18 października 2024

Inwestycje w biogazownie: Kluczowa rola regulacji i finansowania

Orlen ocenia, że kluczowym elementem wspierającym rozwój inwestycji w biogazownie są odpowiednie regulacje oraz łatwo dostępne źródła finansowania. W strategii koncernu na najbliższe lata zapisano osiągnięcie 1 miliarda metrów sześciennych biogazu, co ma przełożyć się na produkcję 500-600 milionów metrów sześciennych biometanu do 2030 roku. Obecnie trwają prace przygotowawcze nad budową biogazowni, a liczba projektów inwestycyjnych już znajduje się na etapie przygotowawczym i sięga kilkudziesięciu – poinformował Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej Orlenu, podczas obrad podkomisji sejmowej ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki.

Jak zauważył Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem i zgodnością w Orlenie, aby przejść z fazy przygotowawczej do podjęcia konkretnych decyzji inwestycyjnych, niezbędne jest stworzenie maksymalnie sprzyjającego środowiska regulacyjnego oraz dostęp do odpowiednich źródeł finansowania dla takich przedsięwzięć.

Rynek biometanu w Polsce, według Ruszela, zmaga się z licznymi barierami, w tym regulacyjnymi i inwestycyjnymi, które obejmują między innymi lokalizację infrastruktury, przyłączenie do sieci czy zapewnienie odpowiedniej jakości produktu. Jednak najistotniejszym problemem pozostaje kwestia finansowania. „Aby móc finansować produkcję biogazu i biometanu, konieczne jest zapewnienie zewnętrznego wsparcia, które jest obecnie organizowane” – podkreślił Ruszel.

Jednym z kroków w dobrym kierunku jest wprowadzenie systemu wsparcia przewidzianego w nowelizacji ustawy wiatrakowej. Jak wyjaśnił Ruszel, dotyczy on przede wszystkim małych inwestycji, głównie w produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Orlen postuluje jednak rozszerzenie tego wsparcia również na biogaz przeznaczony do celów transportowych.

Wprowadzenie takich rozwiązań miałoby istotny wpływ na rozwój rynku biometanu w Polsce, zwiększając nie tylko produkcję energii odnawialnej, ale także przyczyniając się do dekarbonizacji sektora transportu