16 czerwca 2025

Tesla przygotowuje się do uruchomienia robotaksówek w Austin – start planowany na 22 czerwca

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, ogłosił we wtorek, że jego firma planuje „wstępnie” rozpocząć pilotażową usługę robotaksówek w Austin, w stanie Teksas, już 22 czerwca.

W poście opublikowanym na platformie X Musk poinformował, że przyleci z Los Angeles do Austin na inaugurację projektu, którą zapowiadał już wcześniej na czerwiec. W odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników o dokładny termin rozpoczęcia kursów dla pasażerów, Musk wskazał 22 czerwca. Dodał również, że pierwszy przejazd bez kierowcy – z fabryki Tesli do domu klienta – ma odbyć się 28 czerwca, czyli w dzień jego urodzin.

„Podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa z ogromną ostrożnością, więc data może jeszcze ulec zmianie,” zaznaczył Musk.

Tego samego dnia przedsiębiorca opublikował również krótki film, na którym widać testy pojazdów bez kierowców na ulicach Austin. Ośmiosekundowe nagranie ukazuje najnowszy model SUV-a Model Y, pomalowany na czarno z białym logo „Robotaxi” w stylu graffiti, przejeżdżający przez skrzyżowanie i zatrzymujący się, by przepuścić pieszych na przejściu.

W rozmowie z Davidem Faberem z CNBC, Musk ujawnił, że firma zacznie od bardzo ograniczonego wdrożenia – na początek uruchomionych zostanie od 10 do 20 pojazdów, wyposażonych w nową wersję systemu FSD (Full Self-Driving), tym razem działającą bez nadzoru kierowcy. Do testów zostanie wykorzystany Model Y, a nie futurystyczny CyberCab, którego produkcję Tesla planuje rozpocząć w przyszłym roku.

Według Muska, obszar działania robotaksówek zostanie ograniczony poprzez tzw. geofencing – czyli zdefiniowanie konkretnej strefy, w której pojazdy będą mogły się poruszać. Cała flota ma być również zdalnie nadzorowana przez pracowników Tesli.

Warto przypomnieć, że Musk kieruje nie tylko Teslą. Pełni także funkcję CEO w firmie SpaceX, działającej w sektorze obronnym, oraz w xAI – spółce zajmującej się sztuczną inteligencją, która niedawno została połączona z jego platformą społecznościową X (dawniej Twitter). Musk pozostaje również najbogatszym człowiekiem na świecie i wydał blisko 300 milionów dolarów, by wesprzeć kampanię powrotną Donalda Trumpa do Białego Domu.

Niedawno Musk zakończył także kierowanie Departamentem ds. Efektywności Rządu, który dokonał szeregu cięć w strukturach agencji federalnych oraz w przepisach nadzorujących jego firmy, w tym Teslę.

Choć wielu fanów Tesli i samego Muska entuzjastycznie podchodzi do rozpoczęcia testów robotaksówek w Austin, nie brakuje także głosów krytyki. Przeciwnicy jego działalności politycznej oraz osoby obawiające się o bezpieczeństwo technologii planują protesty.

Organizacja The Dawn Project, współpracująca z grupami przeciwników Muska – m.in. Tesla Takedown i Resist Austin – zapowiedziała demonstrację na 12 czerwca w centrum Austin. Celem akcji ma być zwrócenie uwagi na problemy związane z bezpieczeństwem pojazdów elektrycznych Tesli oraz systemów wspomagania kierowcy, takich jak Autopilot i Full Self-Driving (Supervised).

Dan O’Dowd, dyrektor generalny Green Hills Software i założyciel The Dawn Project, określił swoją organizację jako inicjatywę edukacyjną skupioną na kwestiach bezpieczeństwa technologicznego. Warto dodać, że Green Hills Software produkuje oprogramowanie wykorzystywane m.in. przez konkurentów Tesli – takich jak Ford czy Toyota.