14 września 2024

Bharti zostanie największym akcjonariuszem BT po zakupie 25% udziałów od Altice za 4 miliardy dolarów

BT, dawny monopolista telekomunikacyjny w Wielkiej Brytanii, zyskuje dzisiaj nowego, dużego inwestora, ponieważ firmy telekomunikacyjne szukają silniejszej pozycji na szybko zmieniającym się rynku technologii i komunikacji. Bharti, indyjski gigant technologiczny i telekomunikacyjny, który jest właścicielem Airtel, ogłosił, że zakupi 24,5% udziałów obecnie należących do Altice.

Na podstawie kapitalizacji rynkowej BT wynoszącej około 13 miliardów funtów (16 miliardów dolarów) w momencie zawarcia umowy, wartość tych udziałów szacuje się na około 4 miliardy dolarów.

Bharti poinformował w oświadczeniu, że natychmiast kupi 9,99%, a resztę nabędzie po uzyskaniu zgody regulacyjnej.

Altice znalazł się na niestabilnym gruncie z powodu przejęć finansowanych długiem i skandali korporacyjnych, o których szczegółowo mówiono pod koniec 2023 roku. Altice, który posiada udziały w innych firmach technologicznych i telekomunikacyjnych, nabył swoje udziały w BT w kilku transzach, począwszy od 2021 roku, a następnie w maju 2023 roku.

Cena akcji BT spadła od tego czasu częściowo z powodu ogólnego spadku wartości akcji technologicznych i telekomunikacyjnych. Wygląda na to, że Altice teraz zmniejsza swoje aktywa operacyjne: ta transakcja następuje wkrótce po sprzedaży platformy medialnej Teads platformie rekomendacji internetowych Outbrain niecałe dwa tygodnie temu za 725 milionów dolarów w gotówce i odroczonych płatnościach, plus akcje, w transakcji wycenionej na 1 miliard dolarów.

5G i sztuczna inteligencja to dwa największe wyzwania egzystencjalne dla firm telekomunikacyjnych w tej chwili. Mogą one okazać się zagrożeniem lub szansą, w zależności od tego, jak operatorzy zagrają swoje karty. Bharti wspomniał o obu tych technologiach w uzasadnieniu tej transakcji, prawdopodobnie szukając lepszych korzyści skali w zakresie zakupu, rozwoju i strategii, ponieważ konkurencja ze strony gigantów technologicznych, którzy zagrażają dalszemu kanibalizowaniu operatorów telekomunikacyjnych za pomocą nowych podejść do komunikacji, które omijają infrastrukturę telekomunikacyjną, rośnie.

„Bharti ma nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się do tworzenia nowych synergii w sektorze telekomunikacyjnym między oboma krajami w obszarach R&D sztucznej inteligencji i 5G oraz inżynierii rdzeniowej, oferując duży potencjał do współpracy w zakresie najlepszych praktyk branżowych i nowych technologii,” powiedziała firma w oświadczeniu. Airtel, operator komórkowy Bharti, jest w ostrą konkurencję z Jio, należącym do Reliance, w Indiach, gdzie wielu uważa, że panuje duopol. Inwestycje za granicą dają Bharti większą dywersyfikację.