23 maja 2024

Nadzieja Warner Bros. Discovery na umowę z NBA pomimo trudności w tradycyjnej telewizji

Warner Bros. Discovery (WBD) poinformowało w czwartek, że ma nadzieję na zawarcie umowy z NBA po tym, jak Wall Street Journal doniósł, że firma może stracić prawa medialne do ligi na rzecz konkurenta, NBCUniversal (CMCSA).

„Cieszymy się silnym partnerstwem z NBA od prawie czterech dekad. Obecnie prowadzimy ciągłe rozmowy i mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie korzystne dla obu stron,” powiedział David Zaslav, CEO WBD, podczas telekonferencji wyników finansowych za pierwszy kwartał.

Zaslav dodał, że firma ma możliwość dorównania ofertom stron trzecich, zanim NBA zawrze jakiekolwiek umowy, i jest przygotowana na różne możliwe scenariusze. Szef WBD nie chciał jednak zdradzać szczegółów dotyczących obecnego stanu rozmów.

Te komentarze padły po tym, jak firma ogłosiła wyniki pierwszego kwartału, które nie spełniły oczekiwań zarówno na poziomie przychodów, jak i zysków. Przepływy pieniężne netto wzrosły w wyniku agresywnej redukcji kosztów, podczas gdy działalność firmy w obszarze tradycyjnej telewizji nadal słabnie.

Przychody wyniosły 9,96 miliarda dolarów, nie spełniając konsensusu rynkowego Bloomberga, który przewidywał 10,27 miliarda dolarów — spadek o 7% w porównaniu do 10,70 miliarda dolarów uzyskanych w pierwszym kwartale 2023 roku. Spółka odnotowała skorygowaną stratę na akcję w wysokości 0,40 dolara w porównaniu do straty 0,44 dolara w analogicznym okresie ubiegłego roku.

WBD, podobnie jak inne tradycyjne firmy medialne, zmaga się z niekorzystnym otoczeniem reklamowym. Przychody z reklam sieciowych spadły o 11% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Spółka odnotowała przychody z reklam sieciowych na poziomie 1,99 miliarda dolarów, nie spełniając oczekiwań Bloomberga, które wynosiły 2,01 miliarda dolarów.

Dział studiów również napotkał trudności, mimo wysokoprofilowych filmów takich jak „Diuna 2”. Segment był obciążony przez gry, przy czym gra „Suicide Squad: Kill the Justice League” wypadła słabo, zwłaszcza w porównaniu z ubiegłorocznym wydaniem „Hogwarts Legacy”.

Przychody z tego segmentu wyniosły 2,82 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 13% rok do roku, nie uwzględniając wpływu kursów walutowych. Wynik ten był poniżej prognoz, które wynosiły 3,01 miliarda dolarów.

Jednak jasnym punktem kwartału były przepływy pieniężne netto, które wzrosły do 390 milionów dolarów, przekraczając konsensus Bloomberga wynoszący 239 milionów dolarów. Rok wcześniej firma odnotowała ujemny przepływ środków pieniężnych na poziomie prawie 1 miliarda dolarów.