28 kwietnia 2024

Kolejne złe wieści dla złotego. Rządowa interwencja nie przynosi efektów.

Sytuacja złotego pozostaje napięta po ostatnich wydarzeniach na rynkach finansowych. Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił w czwartek podwyżkę stóp procentowych, co miało duży wpływ na kursy walut. Warto zaznaczyć, że ta podwyżka stóp procentowych była historycznie wysoka.

Przewidywania dotyczące inflacji w strefie euro zostały podwyższone, jednocześnie prognozy dotyczące wzrostu PKB zostały obniżone. To spowodowało osłabienie euro w stosunku do dolara, co może dodatkowo komplikować sytuację złotego.

Szczególnie interesujące jest to, że piątkowe dane dotyczące inflacji „stoją w sprzeczności do działań Narodowego Banku Polskiego” – jak podkreślił Łukasz Stefanik z domu maklerskiego XTB. Ostatnie dane inflacyjne za sierpień wykazały inflację na poziomie 10,1 procent w ujęciu rocznym, co jest niższe niż wcześniejsze 10,8 procent. Jednak wskaźnik inflacji w ujęciu miesiąc do miesiąca pozostał na poziomie 0 procent.

Łukasz Stefanik zauważył, że te dane o inflacji są sprzeczne z działaniami Narodowego Banku Polskiego. Jeśli bank ten będzie kontynuował politykę obniżania stóp procentowych, złoty może znaleźć się pod presją.

Warto także zwrócić uwagę na reakcję rynku na te wydarzenia. Mimo że teoretycznie podwyżka stóp procentowych powinna przyczynić się do umocnienia euro, to europejska waluta dynamicznie osłabiła się. Rynek zaczął więc wyceniać, że to być może już ostatnia podwyżka stóp w strefie euro w obecnym cyklu. Notowania euro do dolara przetestowały dołki z maja tego roku, osiągając poziom 1,0630 dolara za euro, a kurs nie powrócił powyżej granicy 1,07.

Według Łukasza Stefanika, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem teraz jest ruch w kierunku minimów z marca tego roku, czyli poziomu 1,0530.

Należy także wspomnieć o kursie złotego, który ostatnio tracił na wartości, szczególnie wobec dolara. To oznacza, że złoty stracił praktycznie wszystkie zyski, które uzyskał po „interwencji słownej” prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa, która miała miejsce we wrześniu. Jednak nie wszyscy inwestorzy są przekonani co do skuteczności tej interwencji. Istnieje teoria, że mogła to być skoordynowana akcja słowno-walutowa na rynku.

Kurs złotego przeżywa obecnie trudne chwile od momentu zaskakującej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) we wrześniu. Decyzja ta, która była dużo bardziej agresywna niż oczekiwano, wpłynęła na kurs złotego i wywołała niestabilność na rynku walutowym.