14 czerwca 2024

Inżynier Google prowadził tajny startup w Chinach, kradnąc technologię AI – twierdzi Departament Sprawiedliwości USA

Pracownik Google, oskarżony przez Departament Sprawiedliwości USA, został oskarżony o kradzież poufnych technologii sztucznej inteligencji, jednocześnie potajemnie pracując dla firm technologicznych w Chinach.

Akt oskarżenia, ujawniony w środę przez Departament Sprawiedliwości, postawił Linwei Dingowi, znanemu również jako Leon Ding, cztery zarzuty kradzieży tajemnic handlowych. Władze powiedziały, że został aresztowany w środę rano w Newark, w Kalifornii, około 22 kilometry na północny wschód od siedziby Google w Dolinie Krzemowej.

Ding, w wieku 38 lat, miał ukraść ponad 500 plików zawierających informacje Google na temat sprzętu i oprogramowania do centrów danych AI – podstawowych elementów potężnych modeli AI, które obecnie robią furorę na całym świecie – według aktu oskarżenia.

Ding, za pośrednictwem adresu e-mail, nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz od Business Insider. Informacje o adwokacie Dinga nie były od razu dostępne.

Prokuratorzy w akcie oskarżenia stwierdzili, że założył tajny startup w Chinach, nieznanego Google, i że nawet sprawił, że kolega wprowadził go do biur Google w USA, aby firma nie dowiedziała się, że potajemnie pracuje w Chinach.

„Mamy ścisłe zabezpieczenia, aby zapobiec kradzieży naszych poufnych informacji handlowych i tajemnic handlowych. Po przeprowadzeniu śledztwa stwierdziliśmy, że ten pracownik ukradł liczne dokumenty i szybko przekazaliśmy sprawę organom ścigania,” powiedział Business Insider José Castañeda z Google. „Jesteśmy wdzięczni FBI za pomoc w ochronie naszych informacji i będziemy nadal ściśle współpracować z nimi.”

Castañeda dodał również, że sytuacja dotyczyła pojedynczego młodszego pracownika i nie była powszechnym problemem w firmie.

W akcie oskarżenia napisano, że Ding, mieszkający w Newark i będący obywatelem Chin, dołączył do Google jako inżynier oprogramowania w 2019 roku. Jego praca polegała na opracowywaniu oprogramowania używanego w superkomputerowych centrach danych Google.