27 lipca 2024

Ceny złota rosną, ponieważ indeks ISM dla sektora produkcyjnego USA spada do 48,7

Rynek złota zyskał nową dynamikę, utrzymując solidne wzrosty powyżej 2350 dolarów za uncję, gdy amerykański sektor produkcyjny traci impet, wpadając głębiej w obszar recesji.

W poniedziałek Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował, że jego indeks produkcyjny spadł w maju do 48,7% w porównaniu do 49,2% w kwietniu. Dane okazały się słabsze od oczekiwań, gdyż konsensus prognoz przewidywał niewielką poprawę do 49,8%.

„Aktywność produkcyjna w USA nadal pozostaje w obszarze recesji po wzroście w marcu, który był pierwszym rozszerzeniem sektora od września 2022 roku. Popyt ponownie był słaby, produkcja stabilna, a dostawy były sprzyjające,” powiedział Timothy Fiore, przewodniczący Komitetu Ankiety Biznesowej Produkcji ISM.

Odczyty powyżej 50% w takich indeksach dyfuzyjnych oznaczają wzrost gospodarczy i odwrotnie. Im wyżej lub niżej wskaźnik znajduje się powyżej lub poniżej 50%, tym większe lub mniejsze jest tempo zmian.

Rynek złota już odnotowywał pewien początkowy impuls zakupowy, odbijając się od nocnych minimów; jednak rozczarowujące dane gospodarcze wywołały nową falę zainteresowania na rynku.

Kontrakty terminowe na złoto na sierpień ostatnio handlowane były po 2359 dolarów za uncję, co stanowi wzrost o 0,60% w ciągu dnia.

Analitycy zauważają, że złoto zyskuje na wartości, ponieważ amerykańskie rentowności obligacji zaczynają spadać. Rosną oczekiwania rynkowe, że spowolnienie gospodarki zmusi Rezerwę Federalną do obniżenia stóp procentowych, mimo że inflacja pozostaje stosunkowo wysoka.

Rynki widzą 82% szans na obniżkę stóp procentowych w listopadzie. Analitycy twierdzą, że amerykańska gospodarka stoi przed rosnącym zagrożeniem stagflacji, gdy aktywność gospodarcza spowalnia, ale inflacja pozostaje powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%. Analitycy surowcowi stwierdzają, że byłoby to korzystne środowisko dla złota.

Choć główny wskaźnik rozczarował, komponenty raportu były stosunkowo mieszane. Indeks nowych zamówień spadł w zeszłym miesiącu do 45,4%, w porównaniu do poprzedniego odczytu wynoszącego 49,1%. Jednocześnie indeks wysyłek spadł do 50,2%, z wcześniejszych 51,3%.

Jednakże rynek pracy w sektorze produkcyjnym odnotował poprawę aktywności, wzrastając do 51,1% z 48,6% w kwietniu.

Presja inflacyjna również nieco osłabła, gdy indeks cen spadł do 57%, z poprzedniego poziomu 60,9%.